Tiyatro Pembe Kurbağa

Pembe Kurbağa Gösteri Etkinlikleri yapısında yer alan Tiyatro Pembe Kurbağa okul öncesi ve temel eğitim ilk kısım grubuna yönelik çalışmalarıyla 1984 yılından beri oyunlarını sürdürmekte.thumb|right|Topluluğun logosu

Figen Çakmakoğlu ve Ali Nihat Yavşan A.Ü. DTCF Tiyatro Bölümü öğrencisiyken başladıkları bu serüveni tiyatro sahnelerinde ve televizyon ekranlarında sürdürmekteler.

Tiyatro Pembe Kurbağa`nın sergilediği oyunlar arasında ``Ormanın Kralı, Kardan Adam ile Kar Tanesi , Kurbağa Şekerpembe, Arkadaşım Uzunkulak, Avcı ile Kelebek, Sihirbaz Palyaço, Minik Kuş, Bir Küçücük Horozcuk, Fırtına, Bahçıvan Tavşan, Uçan Şemsiye, Akıllı Topaç, Küçük Denizkızı, Palyaçolar Piknikte, Hınzır Çiçek, Karınca Kararınca, Küçük Çoban, Vitaminler ve Mikroplar, Güneş Ay ve Horoz, Kırpık Kuyruklu Uçurtma, Ponpon Tavşanın Maceraları, Palyaçolar Çiçek Adasında, Sevgili Toprak ile Papatya, Şeker Çocukların Düşleri, Sihirbazın Tavşanı, Masal Tiyatro, Sihirli Sihirbaz`` yer almaktadır.

Geleneksel Türk Tiyatrosunun en güzel örneklerinden olan Gölge Oyunu`nu da repertuarına alan Tiyatro Pembe Kurbağa ``Karagöz Kış Hazırlığı, Karagöz Zaman Yolculuğunda, Ah Karagöz, Vah Karagöz, Sihirli Kavak`` adlı oyunları günümüz koşullarına uyarlayarak küçük seyircilerle buluşturmuştur. Gölge Oyunu teknikleriyle, Kukla Oyunu tekniklerinin bir arada kullanıldığı ``Kukla Binbir Surat`` adlı oyun da büyük beğeni toplamıştır.

7.Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Festivali (2002), 9. Bartın Geleneksel Tiyatro Festivali (2003), 6.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali (2003),5. Hasanoğlan Sanat Bayramı (2004), 10.Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Festivali (2005), 7. İzmir Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Festivali (2005) katılımcısı olan Tiyatro Pembe Kurbağa, turne çalışmalarıyla diğer illerdeki çocuklara da ulaşmakta.

Çeşitli Drama ve Tiyatro konulu seminerlere de Tiyatro Pembe Kurbağa temsilcileri konuşmacı olarak katılımlarını sürdürmekte, deneyimlerini bilimsel bir çerçeve içinde aktarmakta.

ASSITEJ ve UNIMA üyesi olan Tiyatro Pembe Kurbağa LÖSEV, Eğitim Gönüllüleri Vakfı, ANA-ÇEV, KIZILAY, SHÇEK için gönüllü çalışmalar da yapmaktadır.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar