Tofaş Kartal Tofaş tarafından 2003 yılına kadar üretilen Türk otomobilidir. "Sedan" olan Şahin ile Doğan'ın "Station wagon" versiyonudur. Murat 131'in devamıdır. Piyasaya ilk çıktığında "Murat 131 Kartal" olarak lanse edilmiş, daha sonraları bagaj bölümü yükseltilerek adından Murat 131 ibaresi çıkarılmıştır.

Tofaş Kartal

Tofaş Kartal Tofaş tarafından 2003 yılına kadar üretilen Türk otomobilidir. "Sedan" olan Şahin ile Doğan'ın "Station wagon" versiyonudur. Murat 131'in devamıdır. Piyasaya ilk çıktığında "Murat 131 Kartal" olarak lanse edilmiş, daha sonraları bagaj bölümü yükseltilerek adından Murat 131 ibaresi çıkarılmıştır. Kartal'ın şasi kalıbı 1978'lerde İtalya'daki Fiat Regata adlı araçta kullanılıyordu. Bu aracın üretimi bittikten sonra Tofaş bu şasiyi satın aldı, şasinin üzerinde biraz modifikasyon yaptı ve Türkiye'de Kuş serisi olarak adlandırılan "Şahin", "Doğan" ve "Kartal" olarak satışa sundu. Kuş serisinin en küçük üyesi olan Serçe Murat 124'ün geliştirilmiş versiyonudur. Tofaş Kartal'ın ilk modellerinde; elektirikli cam, far fıskiyesi gibi parçalar yoktu ama sonraki modellerde bu parçalar da eklenerek otomobil daha iyi bir hale geldi. Türkiye'de üretimi bitmiş olan Kartal'ın sadece 1.6 silindirlik ve enjeksiyonlu motor seçeneği vardır. Ucuz bir otomobil olsa da gayet uzun ömürlü ve yedek parçaları bol olarak bulunan bir araçtır. Kolayca modifiye edilip, şekilden şekle sokulabilen ilginç bir otomobildir. 6 değişik modeli vardır.

Versiyonları

* Murat 131 Kartal * Tofaş Kartal * Tofaş Kartal L (ön camlar elektrikli, merkezi kilit, farklı döşeme, bir kısmı klimalı üretilmiştir) * Tofaş Kartal SL (tempra motorlu versiyon) * Tofaş Kartal SLX (hidrolik direksiyon, alaşım jantlar, bir kısmı klimalı üretilmiştir) * Tofaş Kartal S (slx altyapısı sl donanımı ucuz versiyon) * Tofaş Kartal 1.6 ie. (enjeksiyonlu motor, bir kısmı klimalı üretilmiştir)

Model Özellikleri

* Kartal başlangıç modelinde katalizörlü motor kullanılıyordu.Elektrikli cam ve klima gibi özellikleri yoktu * Kartal L (lüks) kartalın ilk lüks modelidir 90-91 yılları arsında üretildi farklı döşeme ve elektirikli ön camlar ve orta konsol ilk bu modelde idi. * Kartal S(süper) modelinde ise enjeksiyonlu motor ve elektrikli camlar bulunmaktaydı. * Kartal SL(süper lüks)modelinde süper modeline göre ekstradan far fiskiyesi vardı. * Kartal SLX(süper lüks extra) modeli 1993-1999 arasında üretidi enjeksiyonlu motor, elektrikli ön camlar,standarttı 96 hp güç üretiyordu * Kartal 1.6 İE modeli 1998-2001 arası üretildi 100 hp güç üretiyordu ve tofaş ın euro 5 normuna uygun tek modeliydi SLX modelin artı olarak ek özellikler bulunmaktaydı

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar