--}}

Tokyo Bombardımanı

Tokyo bombardımanı, 10 Mart 1945'te, ABD'nin Tokyo'yu Napalm bombalarıyla yüklü 344 tane B-29 uçağıyla yapılan bombardıman saldırısı. II.

}Tokyo bombardımanı, 10 Mart 1945`te, ABD`nin Tokyo`yu Napalm bombalarıyla yüklü 344 tane B-29 uçağıyla bombalaması olayıdır. Japonya, bu bombalamada Nagazaki`ye ve Hiroşima`ya atılan atom bombaları dolayısıyla verdiği kayıptan daha fazlasını vermiştir. Daha sonradan ölenler de işin içine katılınca 200 binden fazla insan bu bombardımanda hayatını kaybetmiştir.

9 Mart 1945, saat 22 sularında Tokyo`da hava saldırısı sirenleri çalar ve halk paniğe kapılır. Ancak iki bombardıman uçağı da herhangi bir saldırı yapmadan gözden kaybolur. İki saat sonra 24 sularında Tokyo semalarından ilk bomba bırakılır. Tokyo`da askeri kuvvetler bombardımanın farkına ancak saat 00:15 `te farkına varır ve sirenler çalmaya başlar. 2,5 saat boyunca Tokyo halı bombardımanı şeklinde Napalm bombalarıyla bombalanır. Bu bombardımanda önce şehrin çevresi yangın bombalarıyla bombalanır. Amaç halkı bir ateş çemberine almaktır. Daha sonra çemberin içindeki 300 bin insan bombalanır. Bombalama esnasında ve daha sonra ölen yaralılarla birlikte toplam 200 bin insan hayatını kaybetmiştir.

Bombardımandan sonra ABD, Japonya savaş sanayiinin fabrikalardan, evlere ve küçük atölyelere kaydığını, bombardımanın bu yüzden doğrudan şehre yapıldığını açıklamıştır. Bu bombardıman insanlık tarihinin şahit olduğu en büyük katliamlarından biridir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tokyo Bombardımanı
Tokyo Bombardımanı