Toledo çevirmenler Okulu

Straelen

Straelen, Federal Almanya Cumhuriyeti'nin Kuzey Ren Westfalya (NRW) eyaletinde, Kleve iline bağlı küçük bir belediyedir. Hollanda'nın Almanya sınırı şehri Venlo'ya 10 km uzaklıktadır.

Telif sözleşmesi

Telif sözleşmesi, Telif hakkı ilkesine dayanan hukuki metin. Telif, TDK sözlüğünde uzlaşı anlamına gelmektedir.

Çevbir

Çevbir (tam adı: Çevirmenler Meslek Birliği), Mayıs 2006 tarihinde Türkiye'deki kitap çevirmenlerinin meslek birliği olarak kurulmuş, 2010 itibariyle işleme eser sahibi tüm çevirmenleri kapsayacak şekle getirilmiştir.

Amor Fati

Amor Fati, Friedrich Nietzsche`nin eserlerinde sıklıkla kullandığı bir terimdir. Türkçe`ye, çevirmenler tarafından genellikle ``kader sevgisi`` olarak çevrilir. Hayatın en üst düzeyde olumlanması, Nietzsche`nin deyimiyle `evet`lenmesi anlamına gelir.

Aksine Tiyatro

kayda değerlik

Amor fati!

Amor fati, Friedrich Nietzsche'nin eserlerinde sıklıkla kullandığı bir terimdir. Türkçe'ye, çevirmenler tarafından genellikle kader sevgisi olarak çevrilir.

Woyzeck (oyun)

Woyzeck, Georg Büchner'in 1836 yılında yazmaya başladığı tahmin edilen, ölümüyle yarım kalan tiyatro oyunu. Oyun, daha sonra diğer bazı yazarlar, editörler ve çevirmenler tarafından farklı şekillerde sonlandırıldı.

Çeviri normları

Normlar Gideon Toury tarafından geliştirilen çevirmenin süreç öncesi ve çeviri sürecinde aldığı öznel kararlardır. Çevirmenin bu konuda sınırlanamaz hakları vardır. Her çevirmenin kendine özgü normları vardır. Çevirmen, bu normlarla topluma hizmet eder ve...

X. Alfonso

Kastilyalı X. Alfonso , Bilgin olarak da adlandırılır (23 Kasım 1221,Toledo- 4 Nisan 1284, Sevilla) 1252-1284 yılları arasında Kastilya Kralıydı .

Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı

''Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı'', Nâzım Hikmet'in 1936 yılında yayımlanan destanî şiiridir. Mehmed Çelebi'ye karşı ayaklanma hazırladıkları gerekçesiyle asılan Şeyh Bedreddin, Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal'in hikâyesini anlatmaktadır. Tür...