Tomás De Torquemada

Tomás de Torquemada, (d. 1420 - ö. 1498) İspanyol engizisyonu lideri. İspanya kralı "V. Ferdinand" döneminde görev yapmıştır.

Tomás de Torquemada, (d. 1420 - ö. 1498) İspanyol engizisyonu lideri. İspanya kralı "V. Ferdinand" döneminde görev yapmıştır. Hayatı ve İspanyol engizisyonu 1420 yılında, İspanya'nın Valladolid şehrinde doğdu. İspanya kralı "V. Ferdinand", İspanya sınırları içerisindeki Yahudileri, Arapları ve diğer Katolik olmayanları ülkesinden çıkarmaya karar verdi. Bunun için İspanyol engizisyonunun başına sorgulamaları ve verdiği ağır cezalarıyla ünlü olan "Thomas de Torquemada", "Dominik tarikatı"ndandı. Mahkemeye çıkanlara çok ağır cezalar verdi. İspanya'da Katolik olmayan herkesi temizlemeyi başarmıştı. 15 yıl boyunca bu görevde kaldı. 1498 yılında öldü. Ayrıca bakınız * İspanyol Engizisyonu

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tomás De Torquemada ilgili konular

 • De-

 • De

  "De", aşağıdaki anlamlara gelebilir:
 • .de

  Almanya'nın internet kod harfleri.
 • Howard Fast

  Howard Melvin Fast (d. 11 Kasım, 1914 New York City, ABD - ö. 12 Mart, 2003 Old Greenwich, Connecticut, ABD) Yahudi kökenli Amerikalı yazar.
 • Tomás de Torquemada

  Tomás de Torquemada, (d. 1420 - ö. 1498) İspanyol engizisyonu lideri. İspanya kralı "V. Ferdinand" döneminde görev yapmıştır.
 • Dominikan tarikatı

  Dominikan tarikatı (Ordo Praedicatorum), Aziz Dominik tarafından kurulmuş ve Papa III. Honorius tarafından 22 Aralık 1216'da onaylanmış bir kat