Oyuncu

Tom Felton

Oyuncu | Ad = Tom Felton | Resim = | Resim eni = 250 | Doğum adı = Thomas Andrew Felton | Doğum tarihi = 23 Temmuz 1989 | Doğum yeri = bayrak|İngiltere İngiltere, Londra - Kensington | Boyu = 1.85 m | Önemli rolleri = Harry Potter serisinde Draco Malfoy | Resmi sitesi = http://www.tomfelton.com/ | IMDb-no = 0271657Thomas Andrew Felton (22 Eylül 1987 - Londra) İngiliz oyuncu. Harry Potter adlı film serisinde, Draco Malfoy karakteriyle dünyaca tanınmıştır. Harry Potter adlı kitap serisinden uyarlama olan filmlerin ilk beşinde oynamış bulunmaktadır. Saçını kazıtması nedeniyle yapımcılardan tepki aldığını bu nedenle 5. filmde oynamayabileceğini söylemiştir(Londra Prömiyeri Röportajı). 6. ve 7. filmler için gereğinden olgun duracağını düşündüğünü ifade de etmiştir. Aktörlüğe 8 yaşında başlayan oyuncu, sinemadaki kariyerine devam etmek yerine ilgi duyduğu balıkçılıkla ilgilenmeyi hedefliyor. Hakkında yapılan Emma Watson ile ilgili dedikodular sorulduğunda bunların asılsız olduğunu belirtiyor. (Röportajlarında ve 1. kişisel websayfasında FAQ bölümünde kendisi yazmıştı.).Biyografi

İlk YıllarıFelton, Kensington Londra Epsom Hastanesi`nde 22 Eylül 1987`de 4 kardeşin en küçüğü olarak doğdu. Kendisinde büyük üç erkek kardeşi var: Jonathan, Ashley ve Chris. Ailenin yakın bir aktris arkadaşının Felton`ın aktörlük becerilerini keşfetmesiyle oyunculuk kariyerine başlamıştır. Bunun üzerine bir ajansa ayıt yaptıran Felton, 2 hafta sonra 400e yakın aday arasında yapılan mülakatla uluslararası(Amerika`da) bir reklam filmi için seçilmiştir. 7 yaşındayken kilise korosunda şarkı söylemeye başlayan Felton`ın başarılı bir şarkıcı olduğu söyleniyor. Okulun dört ayrı korosuna katılmış olan Felton, Guilford Katedrali Korosu`na katılması için davet edilmiştir.

Kişisel HayatıFutbol, basketbol, kriket, tenis oynamayı; buz pateni, paten yapmayı ve yüzmeyi biliyor. Sporu sevdiğini de belirtiyor. 10 sene boyunca erkek okulunda okumaktan zevk duymuş. Şu anda kız arkadaşının olmadığını da söylüyor. Büyük bir fan kitlesine sahip oyuncu 3 senedir imza günleri ve yardıma muhtaç insanlar için etkinlikler yapıyor. O gerçekten Draco Malfoymuş gibi davranan insanları anlayamadığını ve aynı zamanda menajeri olan annesinin bu konuda ekip(Sally, Sarah ve Miriam) kurduğunu belirtiyor.

İlk işinin, henüz 11 yaşındayken Dorking`te bir balıkçının yanında olmasıyla başlayan balıkçılık tutkusunu devam ettirmek istemektedir. Balıkları zarar görmeyecek şekilde yakalayıp geri bırakabilmek için gerekli teçhizatları olduğunu da röportajlarında dile getirmiştir. Tuttuğu en büyük balığı Amerika New York City`deki, Waddington`da bulunan St Lawrence`in güzel bir nehrinde tuttuğunu ve 16.88 kilo geldiğini söylemiştir.

Ayrıca araba tutkusu olan Felton; iki sene önce ehliyet almış. Mercedes kullandığıyla ilgili dedikoduların yalan olduğunu da röportajlarında dile getiriyor.

Kariyeri1997 yapımı Borrowers isimli film için seçmeleri duyan ajansının önerisiyle Felton sinemaya adım attı. Rolü gereği kızıl ve permalı bonus kafa olması Harry Potter serisindeki başrol Daniel Radcliffe tarafından eleştirilirken film ekstralarına yansıdı.

Anna and The King filminde Louis Leonowens`ı canlandırırken Yun-Fat Chow ve Jodie Foster gibi ünlü oyuncularla karşılıklı rol aldı. O zamanlar 13 yaşında olan Felton, Malezyadaki çekimler sırasında Samuray kılıcı kullanmasını Yun-Fat Chow`dan öğrendi.

Harry Potter için gittiği mülakatlarda Chris Colombus tarafından Harry Potter karakteri dahil olmak üzere çeşitli karakterler için düşünüldükten sonra Draco Malfoy`u canlandırmak üzere seçildi. Harry Potter serisinde Harry Potter ve Felsefe Taşı, Harry Potter ve Sırlar Odası, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (2004), Harry Potter ve Ateş Kadehi (2005), Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (2007-Temmuz) filmlerinde rol aldı. 2008`de vizyona girecek olan Harry Potter ve Melez Prens ve son filmde(2010) Draco Malfoy`u canlandıracağı bilinmiyor.Filmografi

Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007) .... Draco Malfoy "Home Farm Twins" (1999) TV Series .... Adam Baker (unknown episodes, 2005) Harry Potter and the Goblet of Fire (2005) .... Draco Malfoy Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004) .... Draco Malfoy Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002) .... Draco Malfoy Harry Potter and the Sorcerer`s Stone (2001) .... Draco Malfoy Second Sight: Hide and Seek (2000) (TV) .... Thomas Ingham Anna and the King (1999) .... Louis Leonowens Second Sight (1999) (TV) .... Thomas The Borrowers (1997) .... Peagreen ClockKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar