OYUN HAKKINDA BİLGİLER

Tomb Raider I

OYUN HAKKINDA BİLGİLERTomb Raider serisinin ilk oyununu 1996`da yapılmıştır ve aynı yılda piyasaya sürülen oyunda Scion adındaki 3 parça halinde bulunan yapıyı arıyoruz.

SCION

-- Jacqueline Natla adındaki gizemli bir kadın Lara Croft ile irtibata geçerek ondan Scion adındaki 3 parça halinde bulunun yapıyı kendisine getirmesini ister.Ve Lara`yı işe alır.Bu yapı muhteşem güçlere sahip olan 3 parçalı bir tılsımdır.

NATLA

Lara yapıyı bulmak üzere uzun bir yola çıkar ama parçalar tamamlandıkça herşey daha karanlık bir hal alır.Ve sonunda Lara yapıdaki kötü gücü sezerek Natla ile anlaşmasına uymaz ve parçayı ona götürmemeye karar verir.Bunun üzerina Natla Lara`nın peşinden adamları yollayarak Lara`yı yakalatır.Ancak Lara onların elinden kurtulmayı başarır ve Natla`nın yapacağı kötülüklere engel omak için onun peşinden gider.Lara pes etmicektir ve yapıdaki gücü kötü bir şekilde kullanmasını engellemelidir.  • Toby Gard`ın ortaya çıkardığı bu ilk kadın karakterli oyunun yapımcılığını Core Design satışını Eidos Interactive şirketi yapıyor.


  • Oyunda kullandığımız silahlar Pistol , Shotgun , Magnum ve Uziler.


  • Oyun boyunca karşımıza çıkan birkaç fedayi dışında yarasalar,kurtlar,timsahlar ve kaplanlar ile savaşıyoruz.


  • Her bölümde bulunması zor olan secretlar yer alıyor.Buradan can ve kurşun olmak üzere malzemeler temin edebiliyoruz.


  • Lara`yı seslendiren kişi Shelley Blond .


  • Oyunda Bulunan Karakterler


Jacqueline Natla --- Natla Şirketinin sahibi.Lara Croft`u "The Scion" adındaki yapının 3 parçasını bulması içi tutuyor.

Pierre --- Scion un parçalarını bulmak için tutulmuş rakip bir arkeolog.

Larson --- Oda Scion un parçalarını bulmak için Pierre ile yolculuk eden bir areolog.

Cowboy --- Natla tarafından tutulan bir fedai.Natla`nın Madenin de Lara`yı durdurmaya çalışıyor.

Skateboard Kid --- Natla tarafından tutulan diğer bir fedai .Lara`yı Natla`nın Mağarsında Uzi silahıyla durdurmaya çalışıyor

Tihocan and Qualopec --- Üç Atlantean Tanrısından ikisi. 3.cü Atlantean Tanrısı tarafından tutsak edilmiş ve Scion un parçalarını onların mezarında tutuyordor.  • Oyun toplam 15 bölümden oluşuyor.


Peru

Level 1: Caves - Level 2: City of Vilcabamba - Level 3: The Lost Valley - Level 4: Tomb of Qualopec

Avrupa

Level 5: St. Francis Folly - Level 6: Colosseum - Level 7: Palace Midas - Level 8: The Cistern - Level 9: Tomb of Tihocan

Mısır

Level 10: City of Khamoon Level 11: Obelisk of Khamoon Level 12: Sanctuary of the Scion

Atlantis

Level 13: Natla`s Mines - Level 14: Atlantis - Level 15: The Great Pyramid

NATLA`NIN HİKAYESİ VE OYUNUN ÖZETİ NİTELİĞİNDE

Jacqueline Natla 22 Temmuz doğumlu sarı saçlı mavi gözlüdür.Ve Natla Teknolojilerinin lideridir.Ancak önceleri Natla Atlantisin 3 kişilik yönetiminindeki üyelerden biriydi.Diğer ikisi ise Qualopec ve Tihocan idi. Bu üçünün elinde de çok güçlü bir yapı vardı. Bu Atlantean Scion adındaki bir yapıydı. Bu 3 parça bir araya geldiğinde karşı konulamaz büyük bir güç ortaya çıkıyordu. Ancak Natla ileriki zamanlarda Tihocan daki Scion`un parçasını çalarak gücüne güç katmak istemişti. Çok geçmeden Qualopec ve Tihocan Natla`yı yakalayarak ondan 2 Scion parçasınıda aldı ve Natla`nın parçasını Khamoon Şehrinin derinliklerine gömdüler. Natla`yı da Atlantis şehrinin altında dondurarak ölüme terk ettiler ve Qualopec ile Tihocan bundan sonra kendi tapınaklarını inşa ederek Scion parçalarınıda alıp saklandılar. Uzun zaman sonra Qualopec ve Tihocan tapınaklarında öldüler ve parçaların yerinide kimse bilmiyordur. 1990 yılında düşen bir meteor Natla`yı bulunduğu yerden serbest bıraktı. Natla zamanla zekasını kullanarak kendi şirketini kurdu ve milyoner olmayı başardı. Ancak Natla halen güce doymamış ve Scion`un parçalarini aramaktaydı. Natla 1996 yılında Lara Croft `u işe alarak Scion`un parçalarını bulması için onu görevlendirdi. Ancak Lara,Natla`ya güvenmediği için ve Scion`un parçalarında kötü bir güç sezdiği için parçaları kendine saklayarak Natla`nın yapacağı kötülüklere karşı koymayı hedefledi. Natla Lara`nın peşinden Larson ve Pierre`i yollayarak parçaları almaya çalışmıştı. Ancak başarılı olamadı. Lara 2. parçayıda aldıktan sonra Natla yola çıkarak Lara`nın peşine düştü. Natla son parçanın bulunduğu yer olan Sanctuary`de Lara`yı beklemeye başladı. Natla Lara`dan parçaları alarak Scion`un gücüyle bir mutanta dönüştü. Natla burada Lara ile savaştıktan sonra yenildi ve Lara da Scion`u yok ederek Atlantis`ten kaçıp hikayeyi sonlandırdı.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar