Tony Stark

Anthony "Tony" Stark Marvel Comics şirketinin yarattığı karakterlerden biridir. Robert Downey Jr. tarafından oynanan karakter, Howard Anthony Stark ve Maria Collins Carbonell Stark'ın oğludur. Babası Howard Stark, Stark Endüstrilerinin kurucusudur. Babası süper asker projesinde yer almış, Ajan Carter ve Steve Rogers (Kaptan Amerika) ile birlikte çalışmıştır.

Bir mucit ve milyoner olan Tony Stark, babasından kalan şirketin başına geçmiştir ve silah üretimine başlamıştır. Ürettiği silahların teröristlerin eline geçmesinden dolayı suçluluk hisseden Stark, silah üretimine son verme kararı almıştır.

Babasının ve kendisinin iş ortağı olan Obadiah Stane gizli bir işbirliği ile Afganistan'daki bir terör örgütü Tony Stark'a bir suikast düzenler. Bu suikastte Stark'ın vücuduna şarapnel parçaları girmiştir. Özellikle kalbi büyük hasar görmüştür. Tony Stark'ın ölmemesi için Yinsen isimli bir cerrah Tony'nin göğüsüne bir çeşit mıknatıs yerleştirir. Bu mıknatıs gücünü bir aküden alır ve şarapnel parçacıklarının kalbine ulaşmasını önler ve Tony'nin ölümü engellenir. Kendisi de Ark-Reaktörünü ve o reaktörden güç alan ilk zırhını, yani Mark 1'i icat eder ve oradan kaçmayı başarır. Yaptığı ilk zırhı oldukça ilkeldir fakat ilerleyen dönemde oluşturulan Demir Adam zırhları kadar opsiyonel değildir.

Tony'nin kurtulduğunu öğrenen iş ortağı Obadiah Stane, onu şirketten attırmaya çalışır. Tony, zırhın tasarımını mükemmelleştirerek J.A.R.V.I.S'i zırha dâhil eder. Tony Stark'ın bu zırh içinde hata yapma olasılığı çok düşüktür. İlk olarak kendisine suikast düzenleyen terör örgütünün bulunduğu yerdeki sivilleri kurtarmaya giderken yaptığı Mark 2'yi kullanır. Daha sonra ise Iron Man olmaya karar verir. İlerleyen dönemlerde çıkan Avengers: Endgame adlı filmde Thanos'u yenmeyi başaran Avengers ekibi Iron Man'in ölümünü de kaldırmak zorundadır.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.