Toros Can (d. 1971) Türk piyanist.

Toros Can

Toros Can (d. 1971) Türk piyanist. thumb|250px|right|Toros Can by Huseyin Eryilmaz

Müzik eğitimine Ankara Devlet Konservatuvarı`nda başlayan Toros Can ilk olarak Prof.İlhan Baran`la çalıştı. Ankara`da Prof. Güherdal Çakırsoy, Londra`da Prof. Peter Katin ve Edwin Roxburgh, Amerika`da Peter Frankl, Joaquin Achucarro, Nicholas Zumbro ve Tedd Joselson ile çalıştı. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı`nda lisans, Londra Royal College of Music`de lisansüstü, Texas`daki Southern Methodist University Meadows Sanat Okulu`nda solistlik programına katıldı, Yale Üniversitesi`nde master eğitimi gördü ve Arizona Üniversitesi`nde Doktora çalışmaları yaptı. Alexander Jenner, Jan Wijn, György Sándor, Boris Berman and Claud Frank`in masterclasslarına katıldı. 1998 yılında Can, Fransa`da yapılan Uluslararası Orlí©ans 20. Yüzyıl Müziği Piyano Yarışması`nda Foundation Yvonne Lefebure, Chevillion Bonnaud Foundation ve Blanche Selva (birincilik) ödüllerini kazandı.

Yurtiçi ve yurtdışında bir çok festivale konuk olan sanatçı, çok sayıda Türk Orkestrası`nın yanısıra Orlí©ans Senfoni Orkestrası, Royal College of Music Orchestra ve Arizona Üniversitesi Senfoni Orkestrası`yla birlikte concertolar seslendirdi. Almanya, Hollanda, Avusturya, Fransa, İngiltere, Romanya, İsviçre, Singapur, Gürcistan, ABD gibi ülkelerde çok sayıda konser veren sanatçının performansları Radio de France, TRT ve BBC-3 tarafından canlı olarak yayınlandı.

Toros Can`ın Fransız CD firması L`Empreinte Digitale tarafından çıkartılan Ligeti`nin bütün etütlerini, Hindemith`in eserlerini ve Crumb`ın eserlerini içeren üç CD kaydı Diapason d`Or, Le Monde de la Musique, Telerama 4, Repertoire 9-10, Observateur 3, Diapason 5, ve Coup de Coeur ödüllerini kazanmıştır. Sanatçı, Aralık 2001`den bu yana Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı`nda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Linkler

http://www.toroscan.com

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar