Toslink

Kısaca: TOSLINK, fiber optik bağlantı sistemidir. Özellikle CD, MiniDisc, DAT gibi tüketici grubu ses sistemleri arasında dijital ses sinyalini taşımak için kullanılır. ...devamı ☟

TOSLINK
TOSLINKTOSLINK, fiber optik bağlantı sistemidir. Özellikle CD, MiniDisc, DAT gibi tüketici grubu ses sistemleri arasında dijital ses sinyalini taşımak için kullanılır. Toslink bağlantı kablosu uygulama ve ihtiyaç duyulan band genişliğine göre plastik korumalı ucuz optik fiber, kaliteli çok katmanlı optik fiber ve hatta quartz sınıfı optik fiberden yapılabilir.

Toslink, ilk olarak Toshiba tarafından kendi CD oynatıcılarını ile AV Receiver cihazları arasında PCM ses bağlantısı yapmak üzere geliştirilmiş ancak daha sonra birçok marka CD oynatıcıya adapte edilmiştir.

İlk Toslink sistemleri CD`lerde optik ham veri kullanmış ancak şimdi ses sistemlerinin dijital bağlantısı için S/PDIF standartı evrensel hale gelmiştir. DVD oynatıcılarda sıkça kullanılan S/PDIF özellikle 5.1 veya 7.1 gibi çok kanallı ses sinyallerini Dolby Digital/DTS kod çözücülere taşımakta kullanılır.

Bu sayede cihazlar arasında her kanal için ayrı bir kablo bağlantısına ihtiyaç duyulmaz. Bütün kanallar tek bir optik kablodan ve elektriksel parazitlerden etkilenmeden iletilmiş olur.

Toslink`in değişik uygulamaları için farklı konnektörler kullanılmaktadır, en yaygın kullanılan konnektör tipi JEITA RC-5720`dir.

Toslink kablo uzunluğu 10 mt ile sınırlıdır. Güvenli bağlantı için 5 mt`nin altı tercih edilmeli veya bir sinyal güçlendirici kullanılmalıdır.

Toslink, TOShiba-LINK kelimelerinden elde edilmiştir ve Toshiba Corporation`ın tescilli markasıdır. Bu standartın genel ismi "EIAJ optical" olarak geçmektedir.

External linksKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

TOSLINK Resimleri