Total Commander

Total Commander (eski adıyla wincmd / Windows Commander) Windows için shareware dosya yöneticisidir. Yerleşik olarak FTP istemcisi, dosya arşivleme ve çoklu adlandırma araçları içerir.Programın Adı: Total Commander Lisans: Shareware (34$ - 28EUR) İşletim Sistemi: Windows® 95/98/NT (16 ve 32 Bit), PocketPC/Windows CE

Eski adı Windows Commander olan Total commander gelişmiş bir dosya yöneticisidir.Norton Commander`da olduğu gibi program çalıştırıldığında karşınıza iki panel gelir. Bu panellerle bilgisayarınızdaki sürücüler ve klasörler arasında dosya transferi, silme, düzenleme gibi işlemleri yapabilirsiniz.
  • Türkçe dahil pek çok dili desteklemektedir.
  • Program menüleri arasındaki Start menüsü altında kendi menünüzü oluşturabilirsiniz.
  • Menünün altındaki araç çubuğuna istediğiniz programı sürükle-bırak yöntemiyle ekleyebilir, dilediğiniz kadar araç çubuğu oluşturabilirsiniz.
  • Araç çubuğu altındaki sürücü çubuğunuda istediğiniz sürücüler arasında rahatça geçiş yapabilirsiniz.
  • Açılan panelleri sürücü çubuğunun altına açılan tablardan takip edebilirsiniz.
  • FTP`lere bağlanabilirsiniz.
  • Başka bilgisayarlarla PORT bağlantısı yapabilirsiniz.
  • Dosya özniteliklerini değiştirme, dosya karşılaştırma, ilişkilendirme, toplu dosya işmi değiştirme, dosya bölme-birleştirme, CRC oluşturma-kontrol etme işlemleirni rahatça yapabilirsiniz.
  • Dahili zip paketi ile ve de istediğiniz dosya ve klasörleri sıkıştırabilir, sıkıştırılmış dosyaları açabilirsiniz. Dahili arşiv açıcılar (unpacker): ZIP, ARJ, LZH, TAR, GZ,CAB, RAR ve ACE.
  • Gelişmiş arama seçenekleri sürücülerinizdeki dosyaları arama işlemi yapabilirsiniz. Benzer (Duplicate) dosyaları bulabilirsiniz.


Total Commander`a sadece dosya yöneticisi diye bahsetmek biraz haksızlık olur; çünkü yapılacak eklentilerle programla nerdeyse yapamayacağınız hiçbir şey yok.

Eklentileri: Packer Plugins (.WCX) Programa dahili edilmeyen sıkıştırılmış dosyaların açılması veya aynı formatta sıkıştırılmasını sağlayan eklentiler. (ISO, CHM, ICL, MSI, CAB, MHT... gibi) File System Plugins (.WFX) Windows tarafından doğrudan erişilemeyen dosya sistemlerine ve harici aygıtlara erişmeyi sağlayan eklentiler. (Linux dosya sistemleri, Palm/PocketPC, Dijital Kamera... gibi. Bu eklenti ayrıca windows hizmetlerine erişmenizi de sağlar (Denetim Masası, Program Ekle Kaldır, Hizmetler... gibi) Daha bitmedi... VirtualDisk, HTTPBrowser, Calendar, PluginManager, Registry Editor, POP3 gibi değişik eklentiler de eklemek mümkün. Lister Plugins (.WLX) Çeşitli dosya türlerini F3 tuşuna bakarak önzileme veya incelene yapmayı sağlayan eklenti. (SWF, DBF, TTF, M3U, Torrent, MDL, INI... gibi) Content Plugins (.WDX) Bu eklentiler bazı dosyaların içinde bulunan (mp3 dosyalarındaki id3 tag ya da resim dosyalarındaki bilgiler gibi) özel dataları göstermek için kullanılır. Bu veriler dosya listelerinde görüntülenebilir ya da arama ve toplu isim değiştirme işlemlerinde kullanılır.

Program kurulduğunda kendi klasörüne yazdığı dosyaların dışında bilgisayara başka dosya kaydetmez. Program Ekle Kaldır`dan veya klasörü silerek programı ortadan kaldırabilirsiniz.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Total Commander
Total Commander