Travian

Kısaca: Travian Online Oyunu Web Tabanlı bir çeşit strateji ve savaş oyunudur. 2003 yılından bu yana hizmet veren oyunda birçok güncelleme yapılmış ve bu güncellemeler ile oyunda çok köklü olmasada bir dizi değişiklikler yapılmıştır. ...devamı ☟

Travian
Travian

Travian bir online tarayıcı oyunudur. Bu oyuna başladığınızda bir köyünüz vardır. Oyunun başlangıcında sahip olduğunuz tek şey köyünüzdeki merkez binasıdır. Travian`da dört çeşit hammadde bulunmaktadır: Odun, tuğla, demir ve tahıl. Köyünüzdeki yapılarla ilgilenmeden önce ilk olarak hammadde üretimini artırmalısınız. Hammadde üretimini artırdıktan sonra köyünüzü geliştirmeye başlayabilirsiniz. Hammadde deposu ve tahıl ambarı kurarak köyünüzde daha fazla hammadde ve tahıl bulundurabilirsiniz ve ayrıca sığınaklar sayesinde hammaddelerinizi düşman yağmacılardan koruyabilirsiniz.

Travian`da yalnız değilsiniz. Binlerce oyuncudan oluşan büyük bir online-alanda oynuyorsunuz. Özellikle yakın çevrenizdeki oyunculara dikkat etmelisiniz. Haritada Travian`ı daha iyi bir bakış açısı ile inceleme imkanı bulacaksınız. Bu oyunda üç ırk vardir. Romalılar, Cermenler ve Galyalılar.Her halkın kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Halkların ordularıda birbirinden farklıdır.Bu yüzden oyuna başlamadan önce kendi stratejinize uygun bir halk secmelisiniz.

Irklar

RomalılarRoma imparatorluğu amatör oyuncular için iyi bir seçimdir.Yönetilmesi kolay olduğu için başlangıçta çok uygundur.Sosyal ve teknik açıdan çok gelişmiş oldukları için romalılar mimarlıkta uzmandır ve askerleri travianda elitdir. Romalılar son derece dengelidir. Hücumda ve savunmada aynı derece güçlülerdir. Bu avantajlardan faydalanabilmek için uzun ve masraflı eğitim görmeleri gereklidir. Piyadesi efsanevi ve müthiştir, ama süvarilere karşı savunma güçleri diğer halklardan daha azdır. Amatörler ve hangi halkı seçeceğini bilmeyen oyuncular için bu halk uygundur.

Özellikler: 1. Aynı zamanda hammadde alanları ve köy yapıları kurulabilir 2. Surlar sayesinde yüksek savunma primi 3. Satıcılar 500er hammadde taşıyabilir (Hız: saatte 16 sektör) 4. Cok güçlü piyade, ortalama güçte süvari 5. Geliştirme ve eğitimleri pahalı ve uzun süreli.

Askerler: Lejyoner, Pretoryan, Emperyan, Equites Legati, Equites Imperatoris, Equites Caesaris, Koçbaşı, Ateş Mancınığı, Senatör, Göçmen ve çok iyidir hemde çok hemen romalı olun tabşkş

galyalılar

askerleri:

Phalanx 
Kılıçlı 
Casus 
Toytatın Şimşeği 
Heduan 
Koçbaşı 
Mancınık 
Kabile Reisi 40 
Göçmen 


Özellikler Hız primi: Travianda en hızlı ordu Orta savunma primi: Çit Satıcılar 750şer hammadde taşıyabilir (Hız: saatte 24 sektör) Sığınak kapasitesi 2 kat daha fazladır (Yağmalamalarda savunma) Pahalı savunma makinaları Masrafsız göçmenler

Bu halkı savunması kolaydır aynı zamanda hücumlardada iyidirler. Bu halk oyuncuya istediği şekilde stratejik oynama imkanı sunar, fakat bunun için oyuncu becerisini ve tecrübesini göstermelidir. Ama tabiiki amatörlerde bu halkla başarılı olabilirler!

CermenlerCermenler travianın en saldırgan halkıdır.Cermenler müthiş ve dehşet saldırılarından dolayı herkesin korkulu rüyasıdır ve ölümden korkmadan toplu olarak her tarafı yağmalarlar.

Askeri disiplinleri diğer halklara göre azdır, bu nedenle cermenlerin savunma gücü ve hızı azdır. Saldırıyı seven ve tecrübeli oyuncular için cermenler daha uygundur!

Yağmalama primi: 1. Düşman sığınaklarının sadece 2/3`ü yağmalanamaz 2. Toprak siper kolay kolay yıkılmaz fakat çok fazla da savunmada etki gösteremez 3. Satıcılar 1000er hammadde taşıyabilir (Hız: saatte 12 sektör) 4. Askerlerin yağmalama gücü yüksek, ucuz ve hızlı eğitilebilir 5. Savunmada zayıf

Askerler: Tokmak Sallayan, Mızrakçı, Balta Sallayan, Casus, Paladin, Toyton, Koçbaşı, Mancınık, Reis, Göçmen

Binalar

Merkez Binası

Merkez binasında mimarlar ve inşaat ustaları yaşarlar. Merkez binasının seviyesine göre hammadde alanları ve yapılar daha çabuk geliştirilebilir.

Halk avantajları: Romalılar: Aynı zamanda bir hammadde alanı ve bir bina geliştirebilir.

Hammadde Deposu

Hammadde deposunda odun,tuğla ve demir depolanır. Deponun seviyesine göre kapasiteside artar. 20.seviyeden sonra yeni bir depo daha kurulabilir.

Tahıl Ambarı

Tahıl ambarında çiftliklerden gelen tahıllar depolanır. Tahıl ambarının seviyesine göre kapasiteside artar. 20.seviyeden sonra yeni bir ambar daha kurulabilir.

Sığınak

Saldırı anında köylüler hammaddenin bir miktarını sığınağa saklarlar. 1.seviyede her hammadde tipinden 100er adet yağmalamalara karşı korunur. 10.seviyeden sonra yeni bir sığınak daha kurulabilir.

Halk avantajları: Galyalılar: Sığınağın kapasitesi 2 kat daha fazladır. Cermenler: Düşmanın sığınağı 66% olarak sayılır ve ona göre fazla götürülür.

Elçilik

Bir birliğe (ittifaka) üye olmak için elçilik binası kurmalısınız. 3.seviyede kendinizde bir birlik kurabilirsiniz. Her seviyede birliğin maksimum üye sayısı 3 artar.

Askeri Üs

Askeri üs askerlerin toplandığı alandır. Askerler buradan başka birlik üyelerini desteklemeye, başka köyleri yağmalamaya veya fethetmeye gönderilir.Askeri üs sadece köyün merkezinde ayrılmış olan özel bölgeye kurulabilir.Yapı seviyesi artırıldıkça mancınıklarla saldırı düzenlenebilecek düşman yapılarının sayısıda artar.

Pazar

Pazar yerinde diğer oyuncularla hammadde alışverişi yapılır. Pazar yerinin seviyesi ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla nakliyeci sahibi olunur ve aynı anda bir çok oyuncu ile ticaret yapabilirsiniz.

Halk avantajları: Romalılar: Satıcı 500 miktar taşıyabilir. Hız: saatte 16 Sektör. Cermenler: Satıcı 1000 miktar taşıyabilir. Hız: saatte 12 Sektör. Galyalılar: Satıcı 750 miktar taşıyabilir. Hız: saatte 24 Sektör.

Kışla

Kışlada kara birliği yetiştirilir.Binanın yapı seviyesi arttıkça askerler daha hızlı yetiştirilir.

Ahır

Süvariler ahırda yetiştirilir ve eğitilir.Yapı seviyesi arttıkça süvarilerin eğitim süreleri kısalır.

Tamirhane

Koçbaşları ve mancınıklar tamirhanede üretilir ve hazırlanır.Yapı seviyesi arttıkça üretim hızlanır.

Akademi

Akademide değişik askeri birlikler yetiştirilir ve geliştirilir.

Silah Dökümhanesi

Silah dökümhanesinde askerlerin saldırı gücü geliştirilir.

Zırh Dökümhanesi

Zırh dökümhanesinde askerlerin savunma gücü geliştirilir. Araştırmalar dökümhanenin seviyesine göre fazlalaşır ve zırhlar iyileşir.

Saray

Saray, köylerin birine kurulabilir ve bu yapı otomatik olarak başkent koruması altında olur. Oyuncunun 4`ten az köyü varsa başkent düşman tarafından işgal edilemez.

Seviye 10, 15 ve 20`de üçer tane göçmen veya bir şehir idarecisi (Senatör,Muhtar,Reis) eğitilebilir.

Köşk

Köşk kralın ziyarete geldiğinde konakladığı yapıdır. Bir köyü işgal edebilmek için saray ve köşk önce mancınıklarla yerle bir edilmelidir.

Seviye 10 ve 20`de üçer tane göçmen veya bir şehir idarecisi (Senatör,Muhtar,Reis) eğitilebilir.

Ticari Merkez

Ticari merkezde at arabaları geliştirilir ve bunlar güçlü atlarla çekilir.Satıcılar bu binanın seviyesine göre daha fazla hammadde taşıyabilir.

Her seviyede kapasite 10% artar ve 20.seviyede bir satıcı 3 kat daha fazla hammadde taşıyabilir.

Turnuva Yeri

Turnuva yerinde askerler antrenman yapabilir ve metanetlerini geliştirirler.Turnuva yerinin seviyesini yükselttikçe askerler 20 sektörden fazla mesafelerde daha hızlı olur. Ancak turnuva yerine gelindiğinde askerlerin 30 sektörden fazla mesafelerde hızlandığı belirtilmektedir.

Altın Kazanmak

Altın neye yarar, nereden çıkmıştır?

Oyunda altın olarak geçen 5. bir kaynak daha vardır. Bu kaynak, üretimlerinizi arttırmaktan tutun, ordunuza savunma ya da saldırı bonusu sağlamaya kadar bir çok kolaylık getirir. Ne var ki altın elde etmenin yolu sadece gerçek para vermektir.

Oyun açıldıktan sonra uzun bir süre boyunca, oyuna arkadaşlarının belirli bir bağlantı üzerinden hesap açmasını sağlayarak ya da e-posta davetiyesi göndererek, arkadaşlarını oyuna kaydettiren oyuncular, bu arkadaşlarının nüfusu 75` i geçtiğinde 20 altın verilerek ödüllendiriliyordu. Ne var ki oyun Türkiye içerisinde belirli bir popülerlik seviyesine ulaştığı için, artık oyuna yeni kayıt olan oyuncular, bu altın kazanma özelliğini kullanamamaktadırlar. Eski oyuncuların bazılarında ise, bu özellik işe yarayıp, bazılarında yaramamaktadır.

Altın Avantajları • Plus Hesabı
 • İnşaat işleri sıralaması
 • Daha büyük harita
 • İlerletilmiş savaş simulatörü
 • Gösterge örnek: "Yeterli hammadde bugün saat 16:59 da hazırdır"
 • Rapor ve mesajlar için arşiv fonksiyonu
 • Pazarda alış veriş sıralama fonksiyonu
 • Ayarlanabilen direkt linkler ve baglantılar
 • Grafikli istatistikler
 • Bütün köylere merkez kuşbakışı
 • Not defteri
 • gibi, oyuna ek özellikler sağlar.
 • Plus Hesabı` nın aktifleştirilmesi için 15 altına ihtiyaç vardır ve aktif kalma süresi 7 gündür.
 • +25% Odun üretimi
Bu özelliğin aktifleştirilmesi için 5 altına ihtiyaç vardır ve aktif kalma süresi 7 gündür.

 • +25% Tuğla üretimi
Bu özelliğin aktifleştirilmesi için 5 altına ihtiyaç vardır ve aktif kalma süresi 7 gündür.

 • +25% Demir üretimi
Bu özelliğin aktifleştirilmesi için 5 altına ihtiyaç vardır ve aktif kalma süresi 7 gündür.

 • +25% Tahıl üretimi
Bu özelliğin aktifleştirilmesi için 15 altına ihtiyaç vardır ve aktif kalma süresi 7 gündür.

 • +10% Saldırı puanı
Bu özelliğin aktifleştirilmesi için 3 altına ihtiyaç vardır ve aktif kalma süresi 7 gündür.

 • +10% Savunma puanı
Bu özelliğin aktifleştirilmesi için 3 altına ihtiyaç vardır ve aktif kalma süresi 7 gündür.

 • Bu köydeki inşaat emirlerini ve araştırmaları derhal tamamla
Bu özelliğin aktifleştirilmesi için 2 altına ihtiyaç vardır.

 • 1:1 NPC satıcısıyla ticaret:
Bu özellik ile deponuzda bulunan kaynakları birbiri ile istediğiniz miktarda 1:1 takas yapabilirsiniz. Bu özelliğin aktifleştirilmesi için 3 altına ihtiyaç vardır.

Türkiye Serverı

Eylül 2007 itibarı ile Türkiye Serverında 12 normal, 1 hızlı oyun alanı bulunmaktadır. Toplam oyuncu sayısı 267.881`dır.

Dış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.