Tren

Kısaca: Lokomotif tarafından çekilen birbirine bağlı vagonlar veya katarların hepsine birden verilen ad. Demiryollarında lokomotiflerin kullanılmasıyla teşkil edilen trenler sürat, rahatlık bakımından zamanla gelişti. Her geçen sene insan nüfûsunun ve ihtiyaçlarının artması demiryolu taşımacılığına önem kazandırdı (Bkz. Demiryolları). ...devamı ☟

Tren
Tren

Lokomotif tarafından çekilen birbirine bağlı vagonlar veya katarların hepsine birden verilen ad. Demiryollarında lokomotiflerin kullanılmasıyla teşkil edilen trenler sürat, rahatlık bakımından zamanla gelişti. Her geçen sene insan nüfusunun ve ihtiyaçlarının artması demiryolu taşımacılığına önem kazandırdı (bkz. Demiryolları). Yalnız yolcu taşıyanlara yolcu treni, yük taşıyanlara da yük treni adı verilmektedir. Taşıdığı yolcu miktarına, süratine, yataklı olup olmamasına göre de yolcu trenleri; ekspres, mototren, posta, yataklı tren gibi adlar almaktadır.

Yük taşıyan trenlerin vagonları demiryolunun kapasitesine göre fazla lokomotif bağlanmak suretiyle arttırılabilmektedir. Ayrıca özel yapılmış hava soğutmalı vagonlarla yiyecek maddeleri, tankerlerle de akaryakıt nakledilmektedir.

Trenlerin ekserisi raylar üzerinde tekerleklerle hareket ederler. 1970’li yıllardan sonra hava yastığı ve manyetik alan üzerinde hareket eden trenlerde geliştirildi. Bazı yerlerde tek raya asılarak teleferik gibi hareket eden tek raylı tren (monoraylar) kullanılmaktadır. Günümüzde tekerlekler üzerinde hareket eden trenler saatte 300 km’lik bir hıza ulaşmışlardır. Ayrıca hava yastığı ya da manyetik alan üzerinde hareket eden trenlerin hızı saatte 450-500 km’yi bulmaktadır.

Tren

1. anlamı Bir veya birkaç lokomotif tarafından çekilen vagonlar dizisi, katar, şimendifer:"O gece Eskişehir'den son kalkan trenle Ankara'ya dönüyordu."- R. E. Ünaydın.
2. anlamı silsile, takım, sıra, düzenli durum; ehlileştirmek; saf; hayvanı tuzağa çekmek için sıralanmış yem; dalları kazık veya; maiyet, refakatçiler; yerde sürünen uzun etek; sıra halinde barut; öğretmek, talim ettirmek, alıştırmak; i, tren, katar.

Tren

Tren İngilizce anlamı ve tanımı

Tren anlamları

  1. (noun) A fish spear.

Tren tanım:


Tren

İspanyolca Tren kelimesinin İngilizce karşılığı.
[tren (m)] n. block; train; set

Tren

Türkçe Tren kelimesinin İngilizce karşılığı.
[tren (m) ] n. block; train; set
n. train

Tren

bir ya da birkaç lokomotif tarafından çekilen vagonlar dizisi, katar, şimendifer.

Tren

İspanyolca Tren kelimesinin Fransızca karşılığı.
(vías férreas) train (m)

Tren

İspanyolca Tren kelimesinin Almanca karşılığı.
n. zug, kolonne, autokolonne, straße, aggregat, werk, gefolge, aufwand, zuschnitt

Tren

Türkçe Tren kelimesinin Fransızca karşılığı.
train [le]

Tren

Türkçe Tren kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Bahn, Zug

İlgili konular

1804 1825 1831 1832 1835 1837 1848 1854 1860 1865

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Tren Resimleri