Triatlon

Üç yarışma. Bir koşu, bir atlama ve bir ağırlık atma yarışmasını içine alan üçlü bir atletizm yarışmasıdır. Bu yarışma şekli askerî birliklerde değişik şekilde uygulanır. Askerî triatlon yarışmacılarında bedenî atletik kâbiliyetlerin yanında dayanıklılık ve atıcılık gibi özellikler de aranmaktadır. Engellerden aşma, her türlü hava şartlarında atış yapabilme, el bombasıyla isâbet kaydetme ve bunları askerî techizatla yapabilme triatlon müsâbakalarının esâsını teşkil eder.

Üç yarışma. Bir koşu, bir atlama ve bir ağırlık atma yarışmasını içine alan üçlü bir atletizm yarışmasıdır. Bu yarışma şekli askeri birliklerde değişik şekilde uygulanır. Askeri triatlon yarışmacılarında bedeni atletik kabiliyetlerin yanında dayanıklılık ve atıcılık gibi özellikler de aranmaktadır. Engellerden aşma, her türlü hava şartlarında atış yapabilme, el bombasıyla isabet kaydetme ve bunları askeri techizatla yapabilme triatlon müsabakalarının esasını teşkil eder.

Askeri müsabakalara iştirak eden yarışmacı seferi kıyafetli olup sırt çantası hariç tam teçhizatlıdır. Müsabakalarda kullanılan tesisler basit ve sadedir. Lüzum görülürse müsabakalara heyecan vermek için alev, duman, paralanma sesleri, marşlar gibi unsurlar ilave edilebilir.

Askeri triatlon şunlardan meydana gelir: Otomatik tüfekle ateş; el bombası atma; 400 m engelli koşu parkurundan geçme. Atışlarda 200 metre mesafeden silüet boy hedefine yatarak, çökerek ve ayakta bir dakika otuz saniye içinde beşer mermi atılır. El bombası atmada ise kırk metre uzaktaki daire merkezinin etrafındaki beş daire içine onbeş bomba peşpeşine atılır. Her daire iki puan değerinde olup merkez dairenin değeri on puandır. Engelli parkurda yarışmacı 200 metre düz koştuktan sonra hendek, tahta perde, çıkışlı inişli merdiven, taş duvar, krişli asma köprü engelleri aşar. Sonra 200 metrelik son engel parkuru koşarak müsabaka sona erer. Burada bütün engelleri aşarak bitirenler arasında zaman bakımından değerlendirme yapılır.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.