Triops

Kısaca: Triops, Notostraca takımından kabukluların ortak adı. Sıklıkla, yaşayan fosil olarak anılırlar. ...devamı ☟

Triops
Triops

düzenle|Ekim 2007

Triops, (bazen tadpole olarak da anılır.) Zaman zaman hayvan satışı ile ilgilenen mağazalarda deniz maymunu adı ile de satılmaktadır. Sıklıkla, yaşayan fosil olarak anılırlar.

Yaşayan fosil tanımını hak etmektedirler. 300 milyon yıldır fazla bir değişiklik göstermeden bugünlere gelebilmiş bir canlıdır. En eski Triops fosilleri Carboniferous Paleozoic döneme dayanmaktadır. Halen yaşayan canlılar arasında kökeni en eski olanıdır.

Triops Cancriformis fosilleri 200 milyon yıl yaşındadır ve Triassic çağa dayanmaktadır. İlk dinozorlar dünya üzerinde yürürken göllerde Triopslar bulunmaktaydı. Son dinozor 65 milyon yıl önce öldüğünde ise Triops`lar halen mevcuttu.

Triops`ların bulunduğu eski çağlarda dünyada hesap edilemeyecek sayısız değişiklikler oldu. Dünya tek bir süper kara olan Pangea dan günümüzün yedi kıtalı haline ulaştı. İklim şartları sıcak dönem ve buzul çağı arasında sayısız defa gitti geldi. Birçok canlı bu dönemler boyunca farlı farklı nedenlerle evrim geçirdi ve değişti.

Tüm bu değişimler boyunca Triopslar mevcuttu. Triopslar mükemmel adaptaslonun ve kurtuluşun biyolojik mucizeleridirler. Günümüzde Antartika dışında tüm kara parçalarında yaşamaktadır. Bilinen 15 türü mevcuttur.

En sık bulunan Triops türü Triops Longicaudatus`tur. Bu tür altın renkli ve çoğunlukla Triops Cancriformis`den biraz daha ufaktır. Ilık suda yaşamaktadır.

Triops Cancriformis doğada (evde beslemek için de satılmaktadır) 11cm uzunluğa ulaşmaktadır (Bu uzunluğa kuğruğu dahil değildir.). Evde beslenmesi halinde ise uzunluğu 8cm`e ulaşabilmekle birlikte ortalama 6cm`de kalmaktadır.

Triopslar geçici göllerde yaşamaktadırlar (yağmurlarla veya taşkınlarla oluşan ömrü birkaç ayı geçmeyen göller). Çoğunlukla sıcak iklimli ve ömrü kısa olan göllerde bulunabilirler.

Bir Triops yumurtasını alır gün ışığında, 22 derecede, 48 saat bekletirseniz larva ortaya çıkar.

Triops yumurtaları tamamen kuru ortamda, donma derecesinin altında ve kaynama derecesinin altındaki sıcaklıklarda 27 sene dayanabilmekte ve uygun koşullar ortaya çıktığında hemen canlılık belirtileri göstermekte ve Triops ortaya çıkmaktadır.

Triops yumurtaları çok hafiftir. Bu nedenle rüzgarla yayılabilmektedir.

Birkaç litre yağmur suyunda haftalarca yaşayabilirler.

Bir Triops larvası cm`nin 1/20 si kadar boydan (yarım milimetre) birkaç cm`ye sadece bir haftada ulaşabilir. Bu hızlı büyüme özellikleri nedeni ile günlük yedikleri yiyecek toplam vücut ağırlıklarının %40`ı kadardır. Organik olan herşey onlar için yiyecektir. Bulundukları gölde bakteri, yosun, sivrisinek yumurtaları v.b. herşeyi yerler.

Triops yumurtaları erkek Triops tarafından döllenmese bile bu yayartalardan larva oluşabilmektedir. Döllenmeyen yumurtalardan çıkan larvalar dişi olmaktadır. Buda birçok Triops populasyonunun çoğunlukla dişilerden oluşmasına neden olmaktadır. Zaman zaman 100 dişiye 1`den daha az erkek düşmektedir. Bu strateji bazı popülasyonların tamamen dişilerden oluşmasına neden olmaktadır. Bu yeteneklerine rağmen Triops`lar dişi ve erkek olarak ayrılmakta ve normal şekilde de çoğalabilmektedir.

Taksonomi

  • Notostraca


``]

Altraksonlarcommons-ufak|Category:Notostraca species-ufak|Triops

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Triops Resimleri