Troll A Platformu

Kısaca: Troll A platformu gaz üretimi için çok büyük bir platformdur ve en büyükler arasındadır ve tarihin en karmaşık mühendislik projeleri arasında gösterilir. ``Norske Shell`` şirketi için ``Norwegian Contractors`` tarafından inşa edilmiştir. Platform, 1996 yılında Kuzey Denizi`nde ki yerine götürülürken televizyondan da gösterilmiştir. Platform, Statoil tarafından işletilmektedir. ...devamı ☟

Troll A platformu gaz üretimi için çok büyük bir platformdur ve en büyükler arasındadır ve tarihin en karmaşık mühendislik projeleri arasında gösterilir. ``Norske Shell`` şirketi için ``Norwegian Contractors`` tarafından inşa edilmiştir. Platform, 1996 yılında Kuzey Denizi`nde ki yerine götürülürken televizyondan da gösterilmiştir. Platform, Statoil tarafından işletilmektedir.

Ebadı, Ağırlığı vs.

Troll A`nın toplam yüksekliği 472 metre ve ağırlığı 656,000 tondur. İnsanoğlunun şuana kadar yaptığı hareketli yüksek yapılardan ayrı tutulmalıdır. Platform deniz seviyesinden 303 metre aşağıdaki yüzeyin üzerine yerleştirilmiştir. Troll A`nın duvarlarını oluşturan ayakları 1m kalınlığındadır.

İnşası

Temel ve güverte bölümleri ayrı ayrı inşa edilmiştir (başlangıç 1991-1992). Birleştirilme işlemi temel kısmı kısmen batırıldıktan sonra gerçekleştirildi. Troll platformu Rogaland`a bağlı Vats`dan 200 km uzak, Bergen`nin 80 km kuzey-batısında bulunan Troll petrol sahasına taşındı. Taşıma işlemi yedi gün sürdü. Platform derin kazık teknolojisiyle güçlendirilmiş beton tekniği kullanılarak inşa edildi.

İşletme

40 kuyudan doğal gaz üretimi yapılmaktadır ve bir kaç boru hattı ile nakledilmektedir.

Notlar

2006 yılında Statoil`in Troll gaz üretiminde işletmenliğinin 10. yıl kutlamalarında Katie Melua Troll A platformu üzerinde bir konser vermiştir. Çalışanları eğlendirilmesinin yanı sıra konser sahnesinin deniz tabanın 303 metre yukarısında bulunması sebebiyle dünya rekoru kırılmıştır. Melua`s deep sea gig sets record "BBC News" 2 Ekim 2006

Dipnotlar

reflist

LinklerÇokUzun

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.