tropik

Dönence veya Tropika, yeryüzü üzerinde, güneş ışınlarının yılda her birine birer kez dik açı ile geldiği, sıcak kuşağın kuzey ve güney sınırlarını oluşturan ve Ekvator'un (eşlek) 23° 27' kuzey ve güneyinden geçtiği varsayılan iki enlemden her biri. Bu iki enlem arasındaki bölgeye tropikal kuşak denir.

TROPIK (türkçe) anlamı
1. Dönence
2. Tropik bitki ve çiçekler.-

Tropik hakkında bilgiler

tropik ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız: Dönence

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Ak Kuyruklu Tropik Kuşu

Ak kuyruklu tropik kuşu (''Phaethon lepturus''), tropik kuşugiller (Phaethontidae) familyasına ait bir kuş türü. Tropikal Atlantik'te, batı Pasifik'te ve Hint Okyanusunda görülürler.

Tropik Kuşu

Tropik kuşu, tropik kuşugiller (Phaethontidae), tropikal pelajik deniz kuşlarındandır. Phaethon cinsine ait üç tür vardır. Beyaz tüyler hakimdir, uzamış kuyruk tüyleri ile küçük kuvvetsiz

Tropik Kuşugiller

Tropik kuşu, tropik kuşugiller (Phaethontidae), tropikal pelajik deniz kuşlarındandır. Phaethon cinsine ait üç tür vardır.

Tropik Fırtına: Al Bakalım

Tropik Fırtına: Al Bakalım - ''(Tropic Thunder)'', 2008 yapımı, yönetmenliğini ve başrolünü Ben Stiller'ın üstlendiği güldürü filmi.

Tropik Bunalım On

Tropik Bunalım On 2005 Atlantic kasırga sezonunun onuncu tropik siklonu idi. Bunalım, 8 Ağustos'ta Atlas Okyanusu'na giren bir tropik dalga sonucu 13 Ağustos'ta meydana geldi. Şiddetli rüzgar değişiminden dolayı, bunalım zayıf kaldı ve fazla güç duruma gelmedi. Siklonun kara ...

Tropik Orman

Yağmur ormanları, yıllık en az 1750-2000 mm yağışa dayalı, yüksek yağış miktarı ile karakterize ormanlardır. Ekvator'dan itibaren kutuplara doğru 23° kuzey 27° güney enlemleri arasında yer alan tropikal yağmur ormanları, bütün seneyi kapsayan daimi sıcaklık ve nemlilik ile, ...

Tropik Yağmur Ormanı

Tropikal bölgelerde bulunan ve çok yükek yağış alan ormanlar. Latin Amerika, Orta Afrika, ve Güneydoğu Asya`da geniş alan kaplarlar.