Truval�� Asteroitler

Güneş Sistemi'ndeki cisimlerin listesi

Aşağıda Güneş Sistemi`ndeki nesnelerin Güneş`ten uzaklıklarına göre sıralanmış bir listesi bulunmaktadır. Çapı 500 km.`den küçük cisimler listeye alınmamıştır.

steroid

``Bu madde steroid kimyasalları hakkındadır. Sporda performans artırıcı steroidler ve etkileri için Anabolik steroid maddesine bakınız.

Truvalı asteroitler

Troyalı göktaşları, Jüpiter'in Güneş çevresindeki yörüngesini paylaşan çok sayıda göktaşına verilen ad. Jüpiter merkezli bir koordinat sisteminde Jüpiter'in yörüngesinde gezegenin 60° önünde ve arkasında yer alan Lagrange noktaları L4 ve L5'te yer alırlar...

Asteroit madenciliği

Asteroit madenciliği ya da uzay madenciliği, asteroitlerden ve dünyaya yakın küçük gezegenlerden ham madde çıkarılması işleminin adıdır. Asteroit madenciliği, asteroitlerden mineral ve gaz, uzayda inşa edilecek yapılarda kullanmak üzere demir, nikel ve ti...

Truva (anlam ayrımı)

Truva, aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Küçük gezegen uyduları listesi

Küçük gezegen uyduları, asteroitler veya başka küçük gezegenler etrâfından dönen gök cisimleridir.

Küçük Güneş Sistemi Cismi

Küçük Güneş Sistemi Cismi (KGSC, İng.

2 Pallas

Dardanos (mitoloji)

Dardanos, Yunan mitolojisinde Zeus ve Elektra`nın oğludur. Arkadia Kıralı, Truvalıların, dolayısıyla da Romalıların atasıdır.

Troilos

Troilos, Priamos ile Hekabe`nin en küçük oğlu, Truvalı prens. İlyada`da savaştan önce öldüğü söylenmişse de nasıl olduğu anlatılmamıştır.