Tubbataha Resifi

Tubbataha Resifleri Tabiat Parkı (Filipince: Bahurang Tubbataha) Filipinler'de, Sulu Denizi'nin ortasında bulunan bir korunan alandır. Deniz ve kuş koruma alanı, Kuzey Atol ve Güney Atolü olarak adlandırılan iki büyük atolden ve toplam 97.030 hektar (239.800 dönüm; 374.6 milkare) alan kaplayan daha küçük Jessie Beazley Resifi'nden oluşmaktadır. Palawan ilinin başkenti olan Puerto Princesa ilçesinin 150 kilometre (93 mil) güneydoğusunda yer almaktadır. Issız adalar ve resifler, resifin yaklaşık 130 kilometre (81 mil) kuzeydoğusunda bulunan Cagayancillo Adası belediyesinin bir parçasıdır.

Aralık 1993'te UNESCO Tubbataha Resifleri Milli Parkı'nı çok yüksek yoğunlukta deniz türünün bulunduğu bir atol resifine benzersiz bir örnek olarak bir Dünya Mirası alanı ilan etti; Kuzey Adası, kuşlar ve deniz kaplumbağaları için yuvalanma alanı olarak hizmet vermektedir. Bölge, 100 m'lik bir dikey duvar, geniş lagünler ve iki mercan adası barındırır ve bozulmamış bir mercan resifine mükemmel bir örnektir. 1999'da Ramsar, Tubbataha'yı Uluslararası Önemli Sulak Alanlarından biri olarak nitelendirdi. 2008'de, resif, Doğanın Yedi Harikası'na aday gösterildi..

Milli park ve Filipin takımadalarının geri kalan kısmı, bilinen mercan türlerinin %75'ini ve dünyanın resif balıklarının %40'ını içeren bir deniz biyolojik çeşitliliğinin merkezi olarak tanınan Mercan Üçgeni'nin bir parçasıdır. Aşırı avlanma ve yıkıcı balıkçılık uygulamaları nedeniyle alan ciddi bir tehdit altındadır. 1980'lerden beri resifleri ziyaret eden bilim insanlarının araştırmaları, Tubbataha Resifleri Tabiat Parkı'nın 600'den az balık türü, 360 mercan türü, 11 köpekbalığı türü, 13 yunus ve balina türü ve 100 kuş türü içerdiğini ortaya koydu. Resifler ayrıca Şahin Gagalı Kaplumbağa ve Yeşil deniz kaplumbağalarının yuvalanma ortamı olarak da görev yapmaktadır.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.