--}}

Tudor Hanedanı

Tudor hanedanı ya da Tudor dilimi (1485 - 1603) İngiliz tarihinin en parlak dönemlerinden biri olarak gösterilir. VII.

, I. Mary, VIII. Henry, VI. Edward,


Tudor hanedanı ya da Tudor Hanesi (Galce: ``Tudur``), İngiltere ve İrlanda`yı 1485`ten 1603`e kadar yöneten, Galler kökenli beş hükümdar. Aralarından üçü (VII. Henry, VIII. Henry ve I. Elizabeth) İngiltere`yi Orta Çağ`dan çıkarıp gelecek yüzyıllar da dünyanın büyük bir kısmına egemen olan güçlü bir Rönesans devletine dönüşmesine önemli katkı sağlamışlardır.

Hanedanlığın başlangıcı

Tudor hanedanı, Ednyfed Fychan`ın soyundan gelen Owen Tudor (Galce: Owain ap Maredudd ap Tudur) ve Valois`li Catherine arasında geçen gizli evlilikle başladı; İngiltere Kralı olabilen tek Richmond Kontu ile güç kazandı ve I. Elizabeth`in çocuğu olmadan ölmesiyle sona erdi. Elizabeth`in ardından VII. Henry`nin kızı Mary Tudor`un soyundan tahta gelen VI. James, Stuart İngiltere Kralları`nın ilki oldu.

Tudor dönemi

Tarihi Tudor dönemi, özellikle İngiltere tarihine ilişkin olarak 1485 ve 1558 yılları arasına denk gelir. Bu dönem, I. Elizabeth hariç, Tudor hanedanının İngiltere`de ki hükmünü kapsar. Genelde 1558 ve 1603 yılları arası geçen döneme Elizabeth devri denilir.

İngiltere hükümdarları

Beş Tudor hükümdarı:

VII. Henry`nin torununun kızı Lady Jane Grey dokuz gün Kraliçe olarak hüküm sürdü. Fakat daha sonra I. Mary tarafından tahttan indirildi ve eşi Guildford Dudley ile beraber idam edildi.

Tudor döneminde, İngiltere tarafından yönetilen İrlanda devleti lordluktan kraliyete yükseltilmiştir (1541).

Kaynakça

  • }


LinklerAyrıca bakınızKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    phılıppa gregory adlı yazarın tudor krallıgı ıle ılgılı kıtaplarını mutlaka okumalısınız.the other boleyn gırls ve tumm kıtapları

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tudor Hanedanı
Tudor hanedanı