Familyası: Tukangiller (Rhamphastidae). Yaşadığı yerler: Güney Amerika’nın tropikal ormanlarında. Özellikleri: Büyük gagası, güçlü ayakları, kısa ve yuvarlanmış kanatları vardır. Başlıca besinleri meyvelerdir. Çeşitleri: 37 türü bilinmektedir.

TUKAN (almanca) türkçe anlamı
1. i. tukan (m)
TUKAN (türkçe) ingilizcesi
1. [Tukan (der) ]n. toucan
2. tropical fruit-eating bird with brightly colored plumage
n. toucan,
Tukan (almanca) ingilizcesi
3. (der) n. toucan
4. tropical fruit-eating bird with brightly colored plumage,
Tukan (almanca) fransızcası
1. n. toucan (m)
TUKAN (türkçe) almancası
1. n. Tukan

Tukan hakkında detaylı bilgi

Familyası: Tukangiller (Rhamphastidae). Yaşadığı yerler: Güney Amerika’nın tropikal ormanlarında. Özellikleri: Büyük gagası, güçlü ayakları, kısa ve yuvarlanmış kanatları vardır. Başlıca besinleri meyvelerdir. Çeşitleri: 37 türü bilinmektedir.

Tukangiller ailesinden büyük gagalı bir kuş. Meksika’nın güneyinden Arjantin’in kuzeyine kadar uzanan bölgenin tropik ormanlarında bulunurlar. 37 kadar tukan çeşidi vardır. Boyları 30-60 cm arasında değişir. Bunlar anormal derecede büyük gagaları ile meşhurdur. Gagaları güçlü fakat çok hafiftir. Gaga ve kendileri, kırmızı, sarı, mavi ve siyah renklerle parlak bir görünüm içerisindedirler. Renk bakımından iki cins de birbirine benzer. Bazılarının gerdanlarında turuncu tüyler vardır. Kadın eşyasında süs olarak kullanılır. 15 cm uzunlukta ve 5 cm enindeki gaganın iç kenarları kertikli olup, meyveleri ezmeye yarar. Sürü halinde bir muz veya portakal bahçesine konarlarsa, kısa zamanda bahçeyi mahvederler. Esas besinleri meyve olmakla beraber, büyük böcekleri, küçük sürüngen ve öbür kuşların yumurta ve yavrularını da yerler.

Uçmayı pek sevmezler. Uçarken havayı kanatları ile döverler. Kısa ve yuvarlanmış kanatları, nispeten uzun kuyrukları vardır. Ayakları kısa ve güçlüdür. Ayak parmaklarının ikisi ileri, ikisi geriye dönüktür. Çıkardıkları “tukomo” çığlığından dolayı Tupi dilinde “tukan” veya “tuko” adı ile anılırlar. Yüksek ağaçlardaki oyuklarda yuva yaparlar. Dişi 2-4 adet beyaz yumurta yumurtlar. Dişi ve erkek sırayla kuluçkaya yatar. Yumurtadan çıkan tüysüz yavrular hem anne, hem baba tarafından beslenirler. 6-7 hafta sonra yuvayı terk ederler.

Ağaç dallarına sürü halinde dizilip gagalarını hep birlikte havaya dikerek çeşitli sesler çıkarırlar. Bu davranışlarından dolayı bazı bölgelerde bunlara “vaiz kuşları” da denir. Kolayca ehlileşebilirler.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Tukan (takımyıldız)

Tucana ya da Tukan takımyıldızı, modern 88 takımyıldızdan biridir. Güney gökkürededir ve 18. yüzyılda oluşturulmuştur.

Tukan Takımyıldızı

Tucana ya da Tukan takımyıldızı, modern 88 takımyıldızdan biridir. Güney gökkürededir ve 18. yüzyılda oluşturulmuştur.

Malezya

Malezya, Güneydoğu Asya'da yer alan bir ülkedir. Malezya Federasyonu'nun 11 devletinin Singapur, Saravak ve Sabah (eski Kuzey Borneo)'ın birleşmesi ile oluşmuştur. Singapur 1965 yılında federasyondan ayrılmıştır. Kuzeyde Tayland, güneyde Singapur ve Endonezya ile komşudur. Ayrıca ...

Yerel Grup

Yerel Grup bizim gökadamız Samanyolu'nu da kapsayan gökadalar grubu. Grup, 35'in üzerinde gökadadan oluşur ve kütleçekim merkezi, Samanyolu ile Andromeda gökadası arasındadır. Yerel grub'un gökadaları yaklaşık olarak 10 milyon ışık yılı çapını kapsar ve ikili bir ''halter'' ...

Boğaziçi Hayvanat Bahçesi

Boğaziçi Hayvanat Bahçesi, Kuş Cenneti ve Botanik Parkı 1991 yılında, soyları tükenmekte olan hayvanların bakımlarını üstlenmek ve soylarının devamını sağlamak amacıyla Kuş Cenneti ve Çevre Güzelleeştirme Vakfı bünyesinde ya da denetiminde Bayramoğlu-Darıca `da ...

Tucana (takımyıldız)

Tucana ya da Tukan takımyıldızı, modern 88 takımyıldızdan biridir. Güney gökkürededir ve 18. yüzyılda oluşturulmuştur.

Ağaçkakansılar

Ağaçkakansılar veya Ağaçkakanlar (Latince: Piciformes, Pici), kuşlar (Aves) sınıfının, karinalılar (Carinatae) bölümünün, gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımına giren ağaçsıl kuşların oluşturduğu bir alt takım. Bu kuşlar içinde en bilineni ağaçkakangillerdir.

Brandy Ve Bay Bıyık

Brandy ve Bay Bıyık, Disney Channel kanalında yayınlanan bir çizgi dizidir. Hikaye ormana düşen bir köpek (Brandy) ve bir tavşan (Bay Bıyık) hakkındadır. Brandy kendini beğenmiş ve moda düşkünüdür. Bıyık ise tam tersine iyi yürekli ama oldukça deli dolu bir tavşandır. Dizi ...

47 Tucanae

47 Tucanae (NGC 104) veya sadece 47 Tuc, Tukan takımyıldızı yönünde yaklaşık olarak 16,700 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir küresel yıldız kümesi. 4 kadir görünür parlaklığıyla çıplak gözle gözlemlenebilir.

Bayer Belirtmeleriyle Yıldız Tablosu

Bu tablo Bayer belirtmesi ile oluşturulmuş yıldız listesidir.

Boyutuna Göre Takımyıldızlar Dizini

Burada, 88 modern takımyıldız kendi boyutlarına göre listelenmiştir. Ölçüler, gökyüzü alanına göredir.Sıra Aile Kısa Takımyıldız Boyut (uz.

Gök Adalar Dizini

Bu listede dikkate değer gök adalar bulunmaktadır.

Jimnastik Arkadaşım Bir Maymun

''Jimnastik Arkadaşım Bir Maymun'' ya da kısaca ''Arkadaşım Maymun'', Amerikan animasyon televizyon dizisi. Yapımcılar Timothy Cahill ve Julie McNally Cahill ve yapımcı Cartoon Network Studios'dur. Serinin ilk prömiyeri 26 Aralık 2005'tedir, Cartoon Network'un ilerki yılında yeni ...