Turfan

Turfan, (Uygurca: تۇرپان, ''Turpan şehiri'', Çince: 吐鲁番/吐魯番, Pinyin: ''TÇ”lÇ”fān shí¬''), Doğu Türkistan'da tarihi bir vaha şehridir.

Turfan

Turfan, (Uygurca: تۇرپان, Turpan şehiri, Çince: 吐鲁番/吐魯番, Pinyin: TÇ”lÇ”fān shí¬), Doğu Türkistan'da tarihi bir vaha şehridir.

Konumu

Batısında Toksun İlçesi, kuzeybatısında Urumçi şehri, kuzeyinde Jimisar İlçesi ve Guçung İlçesi, doğusunda Piçan İlçesi, güneyinde Lopnur İlçesi ile sınırdır.

Kasaba ve köyler

Turfan şehri, iki mahalle komitesi (社区居民委员会; jÅ«mí­nwÄ›iyuí¡nhí¹i), iki kasaba (镇 zhí¨n), yedi kırsal belde (乡 xiāng) ve üç özel kırsal belde (虚拟乡) gibi yerleşim birimlerinden oluşur.

Coğrafya ve İklim

Turfan şehri Turfan Havzası'nın kuzey kenarında kurulmuş, havzanın en çukur yerinde Ayding Gölü, deniz seviyesinden 154,50 CIA Dünya Olgu kitabı } metre derinlikte olan bölgede bulunur. Böylece Turfan dünya'da Lut Gölü'nden sonra ikinci çukur olan havzasıdır. Dünyanın en sıcak yerleşim bölgelerinden birisidir. Doğu Türkistan'da hava sıcaklığının en yüksek olduğu bir bölgede kurulmuş olan Turfan, "Alev vahası" olarak da adlandırılır.

Üzüm bağları ile kaplı mermer yolları ile bütün kavlaklar birbirine bağlanmıştır. Halkı misafir perverdirlerdir. Turfan çok eskiden beri çok verimli bir vaha (Karez denilen kanal suyu ile beslenen) ve önemli bir ticaret merkezidir. Karez Turfan'da yaşayan insanların çok önemli bir buluşudur. Turpan } Karez yerel Uygur dilinde "kaynak" anlamındadır. Turfan } Tanrı Dağlarından eriyen kar suları, Karez denilen yer altı su kanalları ile Turfan Havzası'nı besler. Turfan'dan ortalama otuz kilometre güneydoğusundaki Gülbah köyünde Doğu Türkistan'ın en tatlı Kavun'u burada yetişir.

Tarih

Diğer verilen isimler: T'u-lu-fan, Turfan, T'u-lu-fan-chen, Tufan, T'u-lu-fan-hsien, Tourfan, Lukchun ve T'urfang. Turpan, China Page }

Tarihsel olarak İpek Yolu'nun kuzey güzergahında, o zamanlarda Turfan'nın güneybatısında Korla ve Karashahr Krallıkları ve güneydoğusunda da Karahoca (Gaochang) Krallığı bulunurdu.

Milattan önce, erken 2. yüzyıllarında Yuezhi'ler veya Rouzhi (Çince: 月支, yuí¨ zhÄ« veya rí²u zhÄ«; ayrıca 月氏, yuí¨ shí¬ veya rí²u shí¬), ayrıca tanımlanır Da Yuezhi veya Da Rouzhi (Çince: 大月支, dí  yuí¨ zhÄ« veya dí  rí²u zhÄ«, "büyük Yuezhi"; ayrıca Ta Yuezhi ya da Ta Rouzhi) Xiongnu'lardan doğuya Baktria'ya doğru kaçarlar, sonradan Kuşan İmparatorluğunu kurarlar.

Turfan'ın 10 km. batısında Yamaz vadisinde milattan önce 108 - 450 yılları arasındaki dönemde eski krallıklara başkentlik yapmış tarihi Yarğol (Uygur Latin Yíéziqi: YarÆ£ol kÌ¡É™dimki xÉ™hiri; eski ismi: Yarkhoto, Yarχoto) harabeleri bulunur.

Karahoca Uygur Krallığı'na (866 - 1209) Turfan kış aylarında, Beşbalık ise yaz aylarında başkentlik yapmıştır.

Etnik yapısı

Bu şehir de diğer Doğu Türkistan şehirleri gibi aşırı miktarda Han Çin'lilerin göçüne maruz kalıp, Uygurlar azınlığa düşürülmüştür.

Turfan (şehir)'de yaşayan 2000 yılı sayımına göre Uluslar:

bgcolor=cccccc
Etnik grup Nüfus Oran (%)
Uygur 177.106 70,38%
Han 55.238 21,95%
Hui 18.482 7,34%
Tujia 182 0,07%
Mançu 132 0,05%
Tu 98 0,04%
Moğol 77 0,03%
Tibetli 70 0,03%
Kazak 56 0,02%
Miao 45 0,02%
Rus 33 0,01%
Zhuang 31 0,01%
Dongxiang 30 0,01%
diğerleri 72 0,03%

EkonomiGörülecek yerler

  • Resim yapanlara özgün, Asmalarla kaplanmış, gölgeli Yollar;
  • Emin Minaresi, tahminen 1776 yılında yakılmamış Çamur kerpiçten yapılmış.


Notlar

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar