Turp

Turp (Raphanus sativus), Brassicaceae (turpgillerden), yaprakları tüylü, çiçekleri beyaz, sarı, mor renkli bir bitki .

Turp

Turp (Raphanus sativus), Brassicaceae (turpgillerden), yaprakları tüylü, çiçekleri beyaz, sarı, mor renkli bir bitki. Familyası: Turpgiller (Cruciferoe). Türkiye’de yetiştiği yerler: Kültür olarak yetiştirilir.

Sarı çiçekli, kültürü yapılan bir yıllık bitkiler. Birçok çeşitleri kökü veya tohumu için yetiştirilir. Salata olarak yenen bir sebzedir.ÊBitkinin yenen kısmı da etli olan kazık kökleridir.

Kullanıldığı yerler: Tohumları % 35-50 yağ taşır. Uyarıcı, iştah açıcı, safra söktürücü ve mikropların üremesini önleyici özelliklere sahiptir. Eski tarihlerde salgın hastalıklara karşı önleyici olarak turp verildiği bilinmektedir. Kazık kökleri sebze olarak yenir.

Memleketimizde birçok turp çeşidi yetiştirilmektedir.

Karaturp (Raphanus sativus var. niger): Kökleri yumruk büyüklüğünde, üzeri siyahımsı kabuklu, içi beyaz renklidir. Hardal esansı ve C vitamini ihtiva eder. Kökleri salata olarak yenir. İştah açıcı, idrar ve safra söktürücü etkileri vardır.

Kırmızıturp (Raphanus sativus var. radicula): Bu çeşidin kökleri ceviz büyüklüğünde üzeri parlak kırmızı renklidir. Hardal esansı, C vitamini taşır. Salata olarak yenir. Kuvvet verici, iştah açıcı ve balgam söktürücüdür.

Yabaniturp (Raphanus raphanistrum): 20-50 cm boylarında, sarı çiçekli, Anadolu’da yabani olarak yetişen, tüylü ve otsu bir bitkidir. Kökü ve yaprakları hardal esansı taşır. İştah açıcıdır.

Turp

1 . Turpgillerden, yaprakları tüylü, çiçekleri beyaz, sarı, mor renkli bir bitki (Raphanus sativus).
2 . Bu bitkinin yenilen etli kökü.
Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
turp gibi , turpun sıkından seyreği iyidir

Turp

turpgillerden, yaprakları tüylü, çiçekleri beyaz, sarı, mor renkli bir bitki (raphanus sativus). bu bitkinin etli, yenilen kökü.

Turp

Türkçe Turp kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Transurethral resection of the prostate] n. radish, red radish

Turp

Türkçe Turp kelimesinin Fransızca karşılığı.
radis [le]

Turp

Türkçe Turp kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Moor, Radi

İlgili konuları ara

Yanıtlar