Ubpc

Kısaca: UBPC (``Unidad Básica de Producción Cooperativa``), Üretim Kooperatifi Temel Birimi. Küba`da varolan tarımsal kooperatif türüdür. ...devamı ☟

UBPC (``Unidad Básica de Producción Cooperativa``), Üretim Kooperatifi Temel Birimi. Küba`da varolan tarımsal kooperatif türüdür.

UBPC Tarihi

Kooperatiflerin yaratılmasına yetki veren yasa 20 Eylül 1993`te geçildi. Yasa ile kooperatifler resmi çiftliklere dönüştürüldü. Aynı zamanda işçilerine belirsiz intifa hakkı sağladı.Yasa, toprağa işçileri bağlamak için yapıldı, UBPC`in toplam üretimine bağlanan işçilerin kazancı ile artırılan üretim için maddi teşvikleri sağlar ve işyerinin idaresinde idari özerklik ve katılımı artırır.

Küba hükümeti, tarımsal sektörde bu yapısal değişikliklerin ve diğer ekonomik reformlarla, Doğu bloku ve Ekonomik Yardımlaşma Konseyi`nin çöküşünü izleyen özel dönem esnasında geçirdiğini zor hayat koşullarının hafifleyeceğini umdu.

UPBC Performansı

Bir UBPC`in kazandırılabilirliği, onun yetiştirdiği ekinin tipi tarafından belirlenir.Örneğin Süt veya şeker üreten,çiftlik hayvanları veya turunçgillerden daha az kazançlıdır. Kazandırılabilirlik, yatırımda dönüş ile, Küba pesosu üzerinden ölçülür.

Referanslar

  • http://edis.ifas.ufl.edu/FE487
  • http://edis.ifas.ufl.edu/FE562


Linkler

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.