Udaan Trust

Udaan Trust, Hindistan'ın Maharaştra faaliyet gösteren bir Hint sivil toplum kuruluşudur. HIV/AIDS pozitif eşcinseller tarafından kurulmuş olan ilk HIV/AIDS örgütüdür. Udaan temel olarak eşcinsel ve transseksüel toplulukların cinsel sağlığını korumayı ve öncelikli olarak da HIV/AIDS'in bulaşmasını engellemeyi hedefler. Bu hedefler doğrultusunda yaptıkları çalışmalar arasında; risk altındaki nüfus için prezervatif dağıtımı, cinsel eğitim, danışmanlık ve tıbbi destek hizmetleri yer almaktadır.

Udaan Trust ayrıca HIV/AIDS ile yaşayan eşcinsel ve transseksüel bireylerin insani haklarıyla ilgili konularda farkındalığı artırmak için çalışır. Örgüt sadece bu kişilere hizmet ve lojistik destek sağlamakla kalmaz, bünyesinde çalışanları da eşcinsel, transseksüel veya HIV/AIDS'li kişiler arasından seçer. Yönetim kurulunu oluşturan altı kişi de HIV'lidir.

Udaan Trust mali yönden HIV virüsü ile yaşayan yaklaşık 1500 kişilik bir ağın desteği ve diğer kişilerin bağışları ile ayakta kalmaktadır. Mumbai, Pune, Jalgaon, Nashik, Ahmednagar, Thane ve Raigad ilçelerinde ofisleri vardır.

Udaan Trust, ABD ve Hindistan hükûmetlerinin bir ortak bir kuruluşu olan Avert Society çerçevesinde çalışır. Udaan Trust, indistan'ın NACO (National Aids Control Organisation, Ulusal AIDS Kontrol Örgütü) tarafından 2011 yılı Haziran ayında yapılan açıklanan bir açıklamada etkisiz olarak nitelenen örgütler arasında yer almıştır.

Hindistan hukuk sistemine göre eşcinsellik, ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilecek bir suçtur.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.