UFO

UFO

UFO Unidentified Flying Objects (Tanımlanamayan uçan cisim)'in kısaltması. Halk arasında uçan dâire olarak da bilinen, mâhiyeti ve özellikleri tam tespit edilememiş olan uçan gök cisimlerine verilen ad. İngilizcede “kimliği belirlenememiş uçan cisim” anlamına gelen “Unidentified Flying Object” kelimelerinin baş harflerinden meydana geldiği için “UFO” denilmektedir.

UFO

UFO Unidentified Flying Objects (Tanımlanamayan uçan cisim)'in kısaltması. Halk arasında uçan daire olarak da bilinen, mahiyeti ve özellikleri tam tespit edilememiş olan uçan gök cisimlerine verilen ad. İngilizcede “kimliği belirlenememiş uçan cisim” anlamına gelen “Unidentified Flying Object” kelimelerinin baş harflerinden meydana geldiği için “UFO” denilmektedir.

Gök yüzünde zaman zaman görülen fakat kimliği henüz tespit edilememiş olan cisimler geniş halk kitlelerini ve ilim adamlarını merak ve araştırmalara sevk etti. ABD’li bilim adamlarının 1950’li yıllarda yaptıkları araştırma ve gözlemler sonunda hazırladıkları raporda; Ufo görüntülerinin yüzde 90’ının parlak gezegenler, gök taşları, iyon bulutları, tan kızıllığı gibi astronomi ve meteoroloji olayları olduğu veya hava taşıtları, kuşlar, balonlar, projektörler ve sıcak gazlardan kaynaklandığı bildirildi. Daha sonraki yıllarda ortaya atılan çeşitli fikirler üzerine araştırma ve incelemeler genişletildi. Değişik zamanlarda yeni raporlar hazırlandı. 1973’te bir grup ABD’li bilim adamı tarafından yeni çalışmaları sürdürmek gayesiyle Northfield’da Ufo Araştırmaları Merkezi kuruldu. Kanada, İngiltere, İsveç, Danimarka, Avustralya ve Yunanistan’da da Ufo’larla ilgili bazı çalışmalar yapıldı. Ancak yapılan araştırmalar ve incelemeler neticesinde Ufo’larla ilgili yeni ve değişik bilgiler elde edilemedi.

UFO'lar sadece bir yanılsamadan ibaret

İngiltere Savunma Bakanlığı'nın gizlice yürüttüğü uzay araştırmalarında uzayda hayat olmadığı sonucuna varıldı. Rapora göre UFO'lar sadece bir yanılsamadan ibaret.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye göre İngiltere Savunma Bakanlığı'nın gizli olarak yürüttüğü UFO (Unidentified Flying Objects - tanımlanamayan uçan cisim) araştırması 2000 yılında sona erdi.

Şimdiye kadar sadece bir kişiye sunulan UFO raporu sonunda basına da açıklandı. 400 sayfalık rapora göre uzayda hayat yok, UFO'lar ise sadece bir yanılgıdan ibaret.

Hızlı plazmalar

Raporda UFO diye tabir edilen cisimlerin aslında gökyüzünde oluşan elektromanyetik plazma bulutları olduğu belirtiliyor.

Katı birer cisim gibi algılanabilen bu plazmalar çok hızlı hareket ediyor. Değişik renklere de bürünebildikleri için birçok kişi tarafından UFO sanılıyor.

Araştırmalar devam ediyor

Habere göre İngiltere Savunma Bakanlığı'nın uzay araştırmaları hala devam ediyor. Bilim adamları şimdi de söz konusu plazmaların yüksek teknoloji ürünü bir silah olarak kullanılmasının mümkün olup olmadığı araştırıyor.

CNNturk.com

UFO

[UFO (unidentified flying object) ] i. uçan daire, belirlenemeyen uçan cisim

UFO

Almanca UFO kelimesinin İngilizce karşılığı.
(unidentified flying object) n. flying object not identifiable as being of terrestrial origin, alleged spacecraft of extraterrestrial beings

UFO

İtalyanca UFO kelimesinin İngilizce karşılığı.
(Unidentified Flying Object) ] adv. free, given at no charge; plentifully, bountifully, abundantly

UFO

Türkçe UFO kelimesinin İngilizce karşılığı.
[UFO (unidentified flying object) ] n. flying object not identifiable as being of terrestrial origin, alleged spacecraft of extraterrestrial beings
n. UFO, unidentified flying object, flying object not identifiable as being of terrestrial origin, alien craft from outer space
adv. free, given at no charge; plentifully, bountifully, abundantly

UFO

[UFO (unidentified flying object) ] n. flying object not identifiable as being of terrestrial origin, alleged spacecraft of extraterrestrial beings
n. UFO, unidentified flying object, flying object not identifiable as being of terrestrial origin, alien craft from outer space
adv. free, given at no charge; plentifully, bountifully, abundantly

UFO

İngilizce UFO kelimesinin İspanyolca karşılığı.
[UFO (unidentified flying object) ] s. (Abrev.) OVNI objeto volador no identificado

UFO

İngilizce UFO kelimesinin Fransızca karşılığı.
[UFO (unidentified flying object) ] n. UFO, ou OVNI, Objet volant non identifié

UFO

İngilizce UFO kelimesinin Almanca karşılığı.
unidentified flying object) ] n. UFO (unbekanntes Flug-Objekt)

UFO

İngilizce UFO kelimesinin İtalyanca karşılığı.
[UFO (unidentified flying object) ] s. (Aer) oggetto volante non identificato


İlgili konuları ara

Yanıtlar