Uhud Savaşı

Uhud dağı eteklerinde 625 yılında gerçekleşmiştir. Hicret’in üçüncü yılında Kureyşliler, Bedir’in öcünü almak ve Arabistan’da kaybolan itibarlarını yeniden kazanmak için hazırlıklara başladılar. Oğlu öldürülen Ebu Süfyan, babası (Ebu Cehil) öldürülen İkrime ve kardeşi, babası, amcası ve oğlu öldürülen Ebu Süfyan’ın karısı Hind, bu yeni savaş hazırlığında baş rolü oynuyordu. Mekke’nin ileri gelenlerinden Cubeyr bin Mutim’in habeşi bir kölesi vardı, adı Vahşi

Uhud Savaşı Uhud dağı eteklerinde 625 yılında gerçekleşmiştir. Hicret’in üçüncü yılında Kureyşliler, Bedir’in öcünü almak ve Arabistan’da kaybolan itibarlarını yeniden kazanmak için hazırlıklara başladılar. Oğlu öldürülen Ebu Süfyan, babası (Ebu Cehil) öldürülen İkrime ve kardeşi, babası, amcası ve oğlu öldürülen Ebu Süfyan’ın karısı Hind, bu yeni savaş hazırlığında baş rolü oynuyordu.

Mekke’nin ileri gelenlerinden Cubeyr bin Mutim’in habeşi bir kölesi vardı, adı Vahşi’ydi. Cubeyr bin Mutim, kölesi Vahşi’ye dedi ki: “Sen de savaşa katıl! Şayet Muhammed’in amcası Hamza’yı öldürürsen, seni kölelikten azad edeceğim.” Vahşi, özgürlük uğruna savaşa katılmaya karar verdi. Ebu Süfyan komutasındaki 3000 kişilik ordu, Mekke üzerinden harekete geçti. Hz. Muhammed savaş öncesi müslümanları toplayarak istişare yaptı. Bu görüşme sonunda iki seçenek ortaya çıktı:

1. Düşman ordusuna Uhud dağının eteğinden saldırılması. 2. Şehir içinde müdafa savaşı.

Bedir Savaşı’na katılmayan genç müslümanların ısrarı ile savaşın Uhud dağı’nın eteğinde yapılmasına karar verildi. Hz. Peygamber askerlerini mevzilere yerleştirdikten sonra, arkadan gelebilecek bir tehlikeye karşı, (daha sonra Okçular tepesi olarak adlandırılacak olan) tepeye 50 okçu yerleştirerek onlara şu emri verdi: “Müslüman askerlerinin cesetleri üzerinde leş kargaları dahi görseniz, bulunduğunuz mevziyi terk etmeyin!” Savaş müslümanların üstünlüğü ile devam ederken, Mekke askerlerinin bir kısmının kaçtığını gören okçular, Hz. Muhammed’in emrini unutarak “savaş kazanıldı” deyip, yerlerini terk ettiler. Mekke ordusunun süvari komutanı olan Halid bin Velid, boş bırakılan o tepenin önünden geçerek, yanındakilerle birlikte müslüman ordusunu arkadan çevirdi. Müslümanlar iki ateş arasında kalmıştı. Bu karışıklıkta 70 kişi şehit oldu. Hz. Hamza da şehitler arasındaydı. Yenik düşen İslam ordusu, Uhud dağının eteklerine doğru çekildi. Uhud Savaşı Hz. Muhammed’in Medine’de kalmak düşüncesindeki haklılığını ve okçulara yaptığı tembihin ne derecede isabetli olduğunu gösterdi. Bu savaştan sonra onun fikirlerine karşı çıkılmadı.

Sonuç: • Mekkeliler Hz. Muhammed’in nüfuzunu yok etmek istemişler, ama bu hedefe ulaşamamışlardır. • Mekkeliler müslümanları yok etmeye güçlerinin yetmeyeceğini anladılar.

Müslümanların yenilgisi musevilerde sevinç uyandırırken, bazı arap kabileleri de başkaldırdılar. Hz. Peygamber, musevi Beni Nadir kabilesine karşı harekete geçince musevilerden büyük bir bölümü mallarını ve silahlarını bırakarak Hayber kalesi ile Suriye’ye çekildiler. Başkaldıran arap kabileleri üzerine akıncılar (Seriye) gönderildi. Bu arada bazı kabileler, kendilerine İslamiyet’in öğretilmesi için yalandan başvurdular; ancak kendilerine bu dini öğretmek üzere gönderilenleri öldürmeleri Hz. Muhammed’i çok üzdü.

Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  hiç kimse kazanamadı ama birçok şehit verdik

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  sonunda müslümanlar mı kazanmış anlamadım :S

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  bence uhud savaşı her iki taraf açısından da sonuçsuzdur. yani ne kazanılmış ne de kaybedilmiştir.

 • okuyucu Avatar
  okuyucu - 2 yıl önce

  Merhabalar
  Google arama motorunda sizin sayfanızın ilk çıkması münasebetiyle girdim. sayfanızda aktarılan bilgiler az ve öz teşekkür ederim ancak siz ya da sorumlu editörünüz son kısımda fikrini belirtilmesi ve sonuç dahi vermesi yanlış bir davranıştır. İslami paylaşımlarda lütfen fikirlerinizi eklemeyiniz bu insanlara etki oluyor bu husus gözden geçirmeniz dileği ile Sevgilerimle


Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Uhud Savaşı ilgili konular

 • Uhud Savaşı

  Uhud dağı eteklerinde 625 yılında gerçekleşmiştir. Hicret’in üçüncü yılında Kureyşliler, Bedir’in öcünü almak ve Arabistan’da k
 • Savaşlar

  Aşağıdaki liste tarihte meydana gelen çeşitli savaşları aittir. Liste henüz tamamlanmamıştır.
 • Apache Savaşı

  Apache Savaşı. 1871-1873 yılları arasında yapılmış ABD-Kızılderili savaşı.
 • Chioggia Savaşı

  Chioggia Savaşı 1376-1381 yılları arasında yapılmış Venedik-Ceneviz Savaşı.
 • Prusya-Avusturya Savaşı

  Prusya - Avusturya Savaşı (Almanya'da kullanımı ''Deutscher Krieg'' ("Alman Savaşı"); ya da Yedi Hafta Savaşı, Alman İç Savaşı)
 • Banok Savaşı

  Banok Savaşı; 1878 yılında yapılmış Amerika-Kızılderili savaşı.
 • Srebrenitsa ve Jepa'nın düşmesi

  Srebrenica'nın düşmesi, 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı (Hırvatistan Savaşı ve Bosna Savaşı)'nın en dramatik olayıdır.
Uhud Savaşı
Uhud Savaşı