Ulrike Von Levetzow

Kısaca: Ulrike von Levetzow veya bilinen adlarıyla Ulrike Levetzow, Baroniçe von Levetzow (4 Şubat 1804, Löbnitz, Saxony – 13 Kasım 1899) Alman yazar Johann Wolfgang von Goethe'nin arkadaşıdır. Goethe ile 1822, 1823 yıllarında Marienbad ve Karlsbad'da bir araya gelmiştir. Goethe, Levetzow için uzaklara taşınmış, bir ara evlenmeyi düşünmüş ve ona hitaben şiirler yazmıştır. Bu şiirlerini Trilogie der Leidenschaft adlı bir şiir kitabında toplamıştır. Bunların içinde ünlü Marienbad Ağıtı da bulunmaktadır. ...devamı ☟

Ulrike von Levetzow veya bilinen adlarıyla Ulrike Levetzow, Baroniçe von Levetzow (4 Şubat 1804, Löbnitz, Saxony13 Kasım 1899) Alman yazar Johann Wolfgang von Goethe'nin arkadaşıdır. Goethe ile 1822, 1823 yıllarında Marienbad ve Karlsbad'da bir araya gelmiştir. Goethe, Levetzow için uzaklara taşınmış, bir ara evlenmeyi düşünmüş ve ona hitaben şiirler yazmıştır. Bu şiirlerini Trilogie der Leidenschaft adlı bir şiir kitabında toplamıştır. Bunların içinde ünlü Marienbad Ağıtı da bulunmaktadır.

Yayınlar

* Suphan, Goethe Jahrbuch, volume xxi (Frankfort, 1900) * Kirschoer, Erinnerungen an Goethes Ulrike und an die Familie von Levetzow-Rauch (Aussig, 1904)

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.