Uludağ Milli Parkı

Uludağ Milli Parkı 1961 yılında Millî Park olarak ilan edildi. 1961 yılında koruma altına alınan alanı 12 762 hektar'dır.Daha sonra milli park alanı 27,300 hektara çıkarılmıştır.

Uludağ Milli Parkı

<div style="text-align: center;"> Uludağ Milli Parkı

1961 yılında Milli Park olarak ilan edildi. 1961 yılında koruma altına alınan alanı 12 762 hektar`dır.Daha sonra milli park alani 27,300 hektara cikarilmistir. Milli parkta ulasim karayolu, teleferik ve telesiyej ile yapilabilmektedir. Dagin Kuzey ve Guney yamaclarinda cok sayida patika ile vadiler ve tepeler arasinda ulasim mumkundur.MilliPark.jpgMilli Parkin uc boyutlu haritasi onemli bolgeleri gostermektedir. Milli parkin yol ve teleferik ile ulasilabilen alanlari toplam alaninin cok kucuk bir parcasidir. Ayrica ikinci oteller bolgesinden Wolfram Madenine uzanan yamaclardan sonraki bolum "Dokunulamaz Tabiat Alani olarak" kabul edilmektedir. </div><div style="text-align: center;"> zirveTepe2487mt.JPG </div><div style="text-align: center;"> 1963 yilindan 1972 yilina kadar Uludağ Milli Parki Orman Bolge Sefligi olarak 1500 metre yuksekliktedki Kirazliyayla`dan idare edildi. Yuksek Orman Muhendisi Orhan Camci milli parkin kurucu bolge sefi olarak 1972 yilina kadar alt yapinin gelistirilmesi calismalarini yonetmistir. Bu donemde tamamlanan projeler arasinda Kirazliyayla yonetim merkezinin gelistirilmesi, Sarialan yolunun acilmasi, Birinci Oteller Bolgesinin gelistirilmesi, Karabelen Milli Park giris alaninin duzenlenmesi, onlarca cesme`nin insasi, Sarialan kamp alaninin insasi ve Cobankaya kamp alanlarinin duzenlenmesidir. Orhan Camci`nin milli park icinde yaptigi en onemli katkilardan birisi de o donemde park idare merkezi ve tabiat tarihi muzesi olarak 1900 metre oteller bolgesinde yapilan yonetim merkezi olmustur. O donem de Etibank`in islettigi Wolfram madenine elektrik getirilmesi , maden yolunun park standardlarina uygun olarak acilmasi, kayak alanlarinin duzenlenip gelistirilmesi ve Yesiltarla`daki geyik uretme alaninin gelistirilmesi ve kamp alanlarinda yol isaretleri ve tabelalarin belli bir milli park standardina gore uretilmesi de dikkate deger calismalardandir. 1972 yilinda bolge sefligi MIlli Park Orman Isletme Mudurlugu haline getirilmistir. </div><div style="text-align: center;"> Fatintepe.jpg </div>

<div style="text-align: center;"> 2873 sayılı Milli Park Yasası Milli Park Alanlarının korunmasına yönelik önemli bir kalkan kararı 1983 yılında çıkarıldı.

Bu yasa hükümlerine göre Milli Park olarak ilan edilmiş alanlarda;
  1. Doğal ve Ekolojik denge ve Ekosistem değeri bozulamaz.
  2. Yaban Hayatı Tahrip edilemez.
  3. Bu sahaların özelliklerinin kaybolmasına veya değiştirilmesine neden olan veya olabilecek müdahale, toprak, su ve hava kirlenmesi ve benzeri çevre sorunları yaratacak iş ve işlemler yapılamaz.
  4. Doğal Dengeyi bozacak her türlü Orman Ürünü üretimi, avlanma ve otlatma yapılamaz.
  5. Kamu Yararı açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk bulunmadıkça her ne surette olursa olsun hiçbir yapı ve tesis kurulamaz ve işletilemez veya bu alanlarda var olan yerleşim sahaları dışında iskan yapılamaz.


Bakanlar Kurulu 13.02.2006 tarihinde almış olduğu bir kararla; toplam 1.600 Hektar sahayı Milli Park alanı dışına çıkarmıştır. Bu karar ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Uludağ Milli Parkın büyük bir doğa harika olan kısmını savunmasız bıraktı.

</div>

Bağlantılar

  • http://www.beo.org.tr/modules.php?name=News&file=article&sid=239
  • http://www.bursacevreorman.gov.tr/dkmpbrm3.htm
}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar