Ulusal Arkeoloji Müzesi (Yunanca: Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, ''Ethnikon Arkhaiologikon Museion''), Atina'da dünyanın en büyük Eski Yunan sanatı müzelerinden biri. Müze, Yunan Uygarlığının Neolitik döneminden Roma çağına kadar uzanan zengin bir sanat arşivine sahiptir.

Ulusal Arkeoloji Müzesi (Atina)

Ulusal Arkeoloji Müzesi (Yunanca: Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, Ethnikon Arkhaiologikon Museion), Atina'da dünyanın en büyük Eski Yunan sanatı müzelerinden biri. Müze, Yunan Uygarlığının Neolitik döneminden Roma çağına kadar uzanan zengin bir sanat arşivine sahiptir.

Bina

1866-1889 arasında tamamlanan müze yapısı 1925-1939 arasında genişletilmiştir. 48 odadan oluşan müze iki katlıdır.

Sergilenenler

Müzenin koleksiyonlarında Miken döneminden Helenistik döneme değin geçen zamanda yapılmış ve Yunanistan'ın çeşitli yerlerinde ele geçmiş heykeller, tunç eşya, çanak çömlek, takı ve çeşitli aletler yer alır. Sergilenenler arasında Mykenai'deki altı kuyu mezarda bulunan altın eşya, kupalar, taçlar ve altın boynuzları, gül biçimli rozetleriyle gümüşten bir boğa başı vardır. Koleksiyon çok güzel vazolarla çok sayıda kore ve kuros heykelini de içerir. Kuros'ların en ünlüsü Sunion'daki Poseidon Tapınağı'nda bulunmuş dev heykeldir. Aigina'daki Aphaia Tapınağı'nın alınlığından getirilmiş heykeller Klasik dönem öncesine aittir. Klasik dönemden kalmış heykeller de vardır. 1928'de Artemision Burnu açıklarında bulunan ve MÖ yaklaşık 450'de heykelci Kalamis'in yaptığı sanılan tunç Poseidon heykeli müzenin en güzel parçalarından biridir. 5. yüzyıla ait mermer haykeller, vazolar, sikkeler de önemlidir. Helenistik dönemden kalma heykeller arasında Delos'ta bulunmuş “Galyalı Savaşçı” ve Olimpiya'da ele geçmiş “Boksör” sayılabilir. Yunan sanatının yanı sıra Avrupa’daki dördüncü en önemli Mısır sergisi burada görülebilir.

Dış bağlantılar

* Resmi site * Fotoğraf albümü

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar