Ulusal Birlik Partisi, 11 Ekim 1975 yılında KKTC eski cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından Kuzey Kıbrıs'ta kurulan parti.

Ulusal Birlik Partisi (Kuzey Kıbrıs)

Ulusal Birlik Partisi, 11 Ekim 1975 yılında KKTC eski cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından Kuzey Kıbrıs'ta kurulan parti. 2005 Kuzey Kıbrıs parlamento seçimlerinde aldığı %31.7'lik oyla Cumhuriyet Meclisi'nde 18 milletvekili ile temsil edildi. 2009 Kuzey Kıbrıs parlamento seçimlerinde ise oyların %43.97'sini alarak 26 milletvekili çıkardı. 17 Mayıs 2010 tarihiyle İrsen Küçük başkanlığında bir geçici hükümet kurdu Parti genel başkanları: * Rauf Denktaş, (11 Ekim 19753 Temmuz 1976) * Nejat Konuk, (3 Temmuz 19762 Mart 1978) * Osman Örek, (18 Nisan 19787 Ocak 1979) * Mustafa Çağatay, (7 Ocak 197930 Kasım 1983) * Derviş Eroğlu, (18 Aralık 19832006, Kasım 2008- Nisan 2010) * Hüseyin Özgürgün (2006Aralık 2006) * Tahsin Ertuğruloğlu (2006Kasım 2008) * İrsen Küçük (9 Mayıs 2010- 11 Haziran 2013) == Dış bağlantılar == * Parti resmi web sitesi

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar