Uluslararası İş MakineleriIBM (International Business Machines; ``Uluslararası İş Makineleri``), bilgisayar yapımında uzmanlaşmış ABD şirketi.

Merkezi Armonk, New York, ABD`de olan, dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketidir. 330.000 çalışanı ile 170 ülkede faaliyet göstermektedir.Faaliyet gösterdiği alanlar arasında bilgisayar ve donanım parçaları üretimi, yazılım, servis, sunucu servisleri ve AR-GE bulunmaktadır.

Kart delici makinelerin bulucusu Hermann Hollerith`in patentlerini işlemek ve geliştirmek üzere Thomas J. Watson tarafından 1911 yılında kuruldu. Kısa zamanda iş hacmini büyüterek kendi alanında ABD ve dünyanın en önde gelen şirketlerinden biri durumuna geldi.

Dünya`da IBM

ABD`de bilgisayar makinelerinde birinci durumda olup Avrupa`da, Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya`daki temsilci firmaları aracılığıyla bilgisayar piyasasının %60`ını denetler. IBM`in ABD dışındaki 100`den fazla şubesinin denetimi IBM World Trade Corporation adlı yan kuruluş tarafında yürütülür.

Türkiye`de IBM

Türkiye`de de 1938`den beri faaliyet gösteren IMB şirketi, elektrik yazı makineleri, bilgisayarlar, kart delici makineler, fatura hesap makineleri, ayırıcılar, çizelge makineleri, kopya makineleri vb. iş makineleri üretip pazarlar.

Fortune dergisine göre 1981`de ABD`nin en büyük 8., dünyanın 11. şirketi olan IBM`in yıllık satışları toplam 26.213 milyon ABD doları, yıllık geliri ise 3.562 milyon ABD dolarını buluyor.

commonsKat|IBM

kurum-taslak

Teknoloji Devleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Uluslararası İş Makineleri ilgili konular

 • Sapphire

  Sapphire, tam adıyla Sapphire Technology, Hong-Kong'da kişisel bilgisayarlar için anakart, ekran kartı, TV kartı vs. üreten firma.
 • IBM

  IBM (International Business Machines; Uluslararası İş Makineleri)
 • Kramer

  Kramer Werke GmbH olan, tarım ve inşaat makineleri üretimi yapan Pfullendorf, Almanya orijinli şirket.
 • Ermenistan - Ekonomik Göstergeler

  Ekonomiye genel bakış: Eski Sovyet rejiminde Ermenistan kendini sanayi sektöründe geliştirmiş, diğer Sovyet cumhuriyetlerine makineler, tekstil
 • Çek Cumhuriyeti - Ekonomik Göstergeler

  GSYİH: Satınalma Gücü paritesi - 132.4 milyar $ (2000 verileri)GSYİH - reel büyüme: %2.5 (2000 verileri)GSYİH - sektörlere göre: tarım: %3.
 • Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği

  Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği, denizcilik sektöründe güvenli ve hesaplı gemi yapımı, bakımı, onarımı ve diğer işlemleri
 • Uluslararası Hukuk Araştırmaları Merkezi (Türkiye)

  Uluslararası Hukuk Araştırmaları Merkezi. Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu`na bağlı araştırma merkezi. Ankara merkezlidir. Başka
 • Web 2.0 Konferansı (2006)

  Web 2.0 Konferansı (2006), 7 Kasım 2006 - 9 Kasım 2006 tarihinde ABD'nin Kaliforniya eyaletinin San Francisco şehrinde O'Reilly Media tarafından
 • İş makineleri

  İş makineleri inşaat ve yapı sektöründe çeşitli amaçlarda, karayolu yapım,bakım ve onarımı, su kanalları yapımı, toprak kazımı,yükl