--}}

Uluslararası İş MakineleriIBM (International Business Machines; ``Uluslararası İş Makineleri``), bilgisayar yapımında uzmanlaşmış ABD şirketi.

Merkezi Armonk, New York, ABD`de olan, dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketidir. 330.000 çalışanı ile 170 ülkede faaliyet göstermektedir.Faaliyet gösterdiği alanlar arasında bilgisayar ve donanım parçaları üretimi, yazılım, servis, sunucu servisleri ve AR-GE bulunmaktadır.

Kart delici makinelerin bulucusu Hermann Hollerith`in patentlerini işlemek ve geliştirmek üzere Thomas J. Watson tarafından 1911 yılında kuruldu. Kısa zamanda iş hacmini büyüterek kendi alanında ABD ve dünyanın en önde gelen şirketlerinden biri durumuna geldi.

Dünya`da IBM

ABD`de bilgisayar makinelerinde birinci durumda olup Avrupa`da, Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya`daki temsilci firmaları aracılığıyla bilgisayar piyasasının %60`ını denetler. IBM`in ABD dışındaki 100`den fazla şubesinin denetimi IBM World Trade Corporation adlı yan kuruluş tarafında yürütülür.

Türkiye`de IBM

Türkiye`de de 1938`den beri faaliyet gösteren IMB şirketi, elektrik yazı makineleri, bilgisayarlar, kart delici makineler, fatura hesap makineleri, ayırıcılar, çizelge makineleri, kopya makineleri vb. iş makineleri üretip pazarlar.

Fortune dergisine göre 1981`de ABD`nin en büyük 8., dünyanın 11. şirketi olan IBM`in yıllık satışları toplam 26.213 milyon ABD doları, yıllık geliri ise 3.562 milyon ABD dolarını buluyor.

commonsKat|IBM

kurum-taslak

Teknoloji Devleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.