Uluslararası İlişkiler

Uluslararasındaki ilişkileri meydana getiren olaylar, anlaşmalar bütünü ve bunları inceleyen bilim dalına uluslararası ilişkiler denir.Bu disiplinin alt dalları şu şekilde sıralanabilir:- Diplomasi- Siyasi Tarih- Uluslararası İlişkiler- Uluslararası Hukuk- Uluslararası İktisat- Uluslararası Örgütler- Uluslararası Güvenlik (Savaş-Barış Çalışmaları)Tüm dünyada birçok üniversitede bu isim altında bölümler bulunmaktadır.

Uluslararasındaki ilişkileri meydana getiren olaylar, anlaşmalar bütünü ve bunları inceleyen bilim dalına uluslararası ilişkiler denir.

Bu disiplinin alt dalları şu şekilde sıralanabilir:

- Diplomasi - Siyasi Tarih - Uluslararası İlişkiler - Uluslararası Hukuk - Uluslararası İktisat - Uluslararası Örgütler - Uluslararası Güvenlik (Savaş-Barış Çalışmaları)

Tüm dünyada birçok üniversitede bu isim altında bölümler bulunmaktadır. Türkiye'nin uluslararası ilişkiler bölümüne sahip başlıca üniversiteleri Ankara Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, ODTÜ, Marmara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi'dir.

Bu alanda faaliyet gösteren düşünce araştırma kuruluşları da belirtmeye değerdir. Ülkemizde TESEV, USAK, TASAM, SETA, TUSAM ve ASAM gibi düşünce-araştırma kuruluşları bulunmaktadır. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı'na bağlı SAM ve Genelkurmay'a bağlı SAREM de resmi düşünce kuruluşları arasındadır.

Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    Farklı ulusların birbirleri ile yapmış oldukları siyasi,askeri,ekonomik,sportif,kültürel vs. akla gelebilecek her türlü resmi yada gayriresmi ilişkidir.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.