Un helvası

Un helvası, ana maddeleri un, su, tereyağı ve şeker olan, bayramlarda, kandillerde ve perşembe gecelerinde özellikle yapılan ünlü bir Türk tatlısıdır.== Hazırlanışı ve servisi ==Kısık ateşte hazır bulunan şekerli homojen suya, önceden kavrulmuş un-yağ karışımı yavaşça dökülür. Hemen ardından karıştırılmaya başlanır.

Un helvası

 Un helvası, ana maddeleri un, su, tereyağı ve şeker olan, bayramlarda, kandillerde ve perşembe gecelerinde özellikle yapılan ünlü bir Türk tatlısıdır.  

Hazırlanışı ve servisi

Kısık ateşte hazır bulunan şekerli homojen suya, önceden kavrulmuş un-yağ karışımı yavaşça dökülür. Hemen ardından karıştırılmaya başlanır. Karıştırma işlemi, karışımın miktarına göre yarım saat ile bir saat boyunca sürebilir. Bu esnada karışıma süt eklenir. Karıştırma işlemi, karışımın sertleşip siyah bir renk almasıyla sona erer. Daha önceden yağda kavrulmuş fıstık, helvaya ilave edilir. Un helvası karıştırılırken, tahta kaşık kullanılmaya dikkat edilmelidir. Çünkü tahta kaşık, kullanılan tencereyi çizmez. Karıştırma işleminin ardından ocaktan alınan helva, 20 dakika bounca oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. Un helvası sıcak yenmez, oda sıcaklığına ulaşmış veya buzdolabında soğutulmuş helva idealdir. Soğuyan helva tabaklara konularak servis edilir. Servis sırasında hazmı kolaylaştırması için soğuk şerbet de ikram edilir.

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar