Uncia (Sikke)

Kısaca: Uncia, Latince herhangi bir şeyin "onikincisi" anlamında kullanılan bir uzunluk (bir inçe eşit, "pes" ve "ayak"ın 1/12` si) ve ağirlık (bir ons`a eşit , "libra" ya da "pound"un 1/12`si) birimi. ...devamı ☟

Uncia (sikke)
Uncia (sikke)

Uncia, Latince herhangi bir şeyin "onikincisi" anlamında kullanılan bir uzunluk (bir inçe eşit, "pes" ve "ayak"ın 1/12` si) ve ağirlık (bir ons`a eşit , "libra" ya da "pound"un 1/12`si) birimi.

Aynı kökenden türetilen "uncia" , Roma Cumhuriyeti döneminde üretilmiş olan bir as`ın 1/12`si değerinde bronz sikkedir. `Uncia`, libral ağırlık standartlarına göre teorik bir ağırlık olan 27 gram ağırlığında, Roma "dökme" bronz sikkelerinin başlangıcından itibaren ara sıra basılan bir sikkedir. Ön yüzünde parmak eklemi (yaklaşık İ.Ö. 289-245), arpa tanesi (yaklaşık İ.Ö. 280-245) ve tanrı Roma`nın (yaklaşık İ.Ö. 240`tan itibaren) büstü bulunur.

Roma İmparatorluğu`nda ``uncia``, Trajan (98-117) ve Hadrian (117-138) döneminde kısa bir süre için tekrar rağbet gördü. Bu sikke yaklaşık 11-14 mm çapında ve yaklaşık 0,8-1,2 gram ağırlığındaydı. Ön yüzünde yazısız bir imparator büstü, çelenkli arka yüzde ise "SC" (`Senatu Consulto`) işareti vardı. Eğer bu sürüm imparatorluk sistemine ait ise, bunun anlamı bir şehir sikkesi olmadığıydı. Bu seri belki de sadece doğuda tedavül için üretilmişti.

Referanslarhttp://www.augustus.to/coin/ZL_j_republic_REPUBLIC-10.html

Kaynak wiki |url=http://en.wikipedia.org |tarih=13 Mart 2007 |dil=İngilizce |madde=Uncia (coin)

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Uncia (sikke) Resimleri