--}}

Unicode

Unicode (Evrensel Kod) Unicode Consortium organizasyonu tarafından geliştirilen ve her karaktere bir sayı değeri karşılığı atayan bir standarttır. Sistemin amacı farklı karakter kodlama sistemlerinin birbiriyle tutarlı çalışmasını ve dünyadaki tüm yazım sistemlerinden metinlerin bilgisayar ortamında tek bir standart altında temsil edilebilmesini sağlamaktır.

Unicode (Evrensel Kod) Unicode Consortium organizasyonu tarafından geliştirilen ve her karaktere bir sayı değeri karşılığı atayan bir standarttır. Evrensel Karakter Seti (UCS) olarak bilinen ISO/IEC 10646 standardı ise, her iki organizasyonun işbirliği ile aynı sayısal karşılıkları taşımaktadır. Bu set,

  • Yeryüzündeki tüm karakterlere bir sayı değeri atamayı amaçlamaktadır.
  • Zaman içinde yeni karakterler eklenebilir ama eski karakterlerin sayı değerleri aynı kalır.
  • Sayı değerleri UCS-4 adlı 31 bitlik set üzerinden verilir. İlk 7 bit ``Group``, sonraki 8 bit ``Plane``, sonraki 8 bit ``Row``, en son 8 bit ``Cell`` olarak gruplanır. İlk ``Plane`` (group = 0, plane = 0) Basic Multilingual Plane (BMP) olarak adlandırılır. BMP, UCS-2 adı verilen 16 bitlik sete karşılık gelmektedir.
  • UCS üzerindeki karakter kod noktaları genellikle u+0a31 biçiminde onaltılık sistemde sayılar olarak gösterilir.
  • u+0021 - u+007e arasındaki kodlar ASCII ile, u+00a0 - u+00ff arasındaki kodlar ISO-8859-9 ile aynı tutulmuştur.


Unicode kodlarından oluşan karakter dizilerini (metinleri) bilgisayarda verimli bir biçimde saklayabilmek amacıyla çeşitli karakter kodlamaları (encoding) geliştirilmiştir.

KaynakLinkler

Standardlar
  • RFC 3629
  • RFC 3492


Ayrıca bakınız:UTF-7 | UTF-8 | UTF-16 | UTF-32

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

Unicode

İngilizce Unicode kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Código de 16 ligamentos para exponer signos en el ordenador, parecido al ASCII pero que posee un número mas grande de signos lo que permite el uso alfabético de todos los idiomas mundiales

Unicode

İngilizce Unicode kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. unicode (code de 16 bits permettant de codifier tous les caractères de toutes les langues)

Unicode

İngilizce Unicode kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Unicode, Kode von 16 Bit der Zeichen auf einem Computer repräsentiert (ähnlich ASCll, enthält aber eine sehr große Anzahl von Zeichen und kann so verschiedene Alphabete beinhalten)

Unicode

İngilizce Unicode kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. monocodice (codice di 16 bits per la rappresentazione di caratteri al computer, come ASCII, ma contenente un numero maggiore di caratteri che consente l'uso di alfabeti di tutte le maggiori lingue del mondo)

Unicode

İngilizce Unicode kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. unicode (código de 16 bits para apresentação de caracteres no computador, como o ASCII más incluindo um número maior de caracteres o que possibilita o uso do alfabeto de todos os idiomas do mundo)

Unicode

İngilizce Unicode kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. unicode (code van 16 vezels voor weergeven van tekens op de computer)

Unicode

n. code of 16 bits for representing characters on a computer (similar to ASCII, but includes a very large number of characters and enables use of every alphabet for all languages in the world)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Unicode
Unicode