Uno yeni nesil bir ABD kart oyunudur. En az 2 kişi ile oynanır. Oyunun amacı eldeki kartları herkesten önce bitirmektir.

Uno (Kart Oyunu) hakkında detaylı bilgi

Uno yeni nesil bir ABD kart oyunudur. En az 2 kişi ile oynanır. Oyunun amacı eldeki kartları herkesten önce bitirmektir. == Temel kurallar ve kartların özellikleri == Uno kart oyununda dört farklı renkte (sarı, mavi, yeşil, kırmızı) toplam 108 kart bulunmaktadır. Her renk kartta 0'dan 9'a kadar rakamlar bulunur. Ayrıca, bu kartların yanında herhangi bir renge sahip olmayan 8 kart mevcuttur. Çek kartı, isminden de anlaşılacağı gibi yerdeki desteden 2 kart çekileceği anlamına gelir. Yön değiştir kartı ise oyunun yönünü değiştirmeye yarar. El geçer kartının işlevi de kart atıldıktan sonra sıradaki oyuncuyu 1 el bekletmesidir. Joker kartı atıldığında istenilen renk söylenir ve yerdeki kartın rengi değiştirilebilir. Oyunda ilk başta kartlar karılır ve herkese 7 adet kart verilir. Kartlar dağıtıldıktan sonra yere bir ıskarta kartı açılır. Oyuna başlayanı belirlemek için herkes desteden bir kart çeker ve en büyük kartı çeken kişi oyuna başlar.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Uno (kart oyunu) maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

UNO

Uno şu anlamlara gelebilir:

Iskambil Oyunu

İskambil oyunları, genellikle 52 kart içeren standart iskambil kâğıtları destesi veya onun türevleriyle oynanan oyunlardır. Türkiye'de yaygın olmamasına rağmen yabancı ülkelerde biraz daha farklı kartlar içeren tarot destesiyle oynanan iskambil oyunları da vardır.

Pokémon (anime)

Pokémon (ポケモン, Pokemon), tam adıyla Pocket Monsters (ポケットモンスター, Poketto Monsutā), video oyunu Pokémon'u konu alan ve ödül kazanmış bir anime serisi. Orijinali Satoshi Tajiri (Tajiri Satoshi)nin 1996 yılında yarattığı bir video oyunudur.