Ushuaia

Ushuaia, Arjantin'in en güneydeki şehri. Diğer birkaç şehirle, ''Dünyanın en güneydeki şehri'' unvanı için tartışma halinde olan bir şehirdir. Esasında, Ushuaia'dan daha güneyde yerleşim yerleri olsa da, bunlar askeri üsler olup, sivil bir nüfusa sahip değildirler.

Ushuaia

Ushuaia, Arjantin'in en güneydeki şehri. Diğer birkaç şehirle, Dünyanın en güneydeki şehri unvanı için tartışma halinde olan bir şehirdir. Esasında, Ushuaia'dan daha güneyde yerleşim yerleri olsa da, bunlar askeri üsler olup, sivil bir nüfusa sahip değildirler.

Ateş Toprakları'nın güney yakasında, Beagle Kanalı kıyısında yer alır. Arjantin eyaleti olan Tierra del Fuego'nun başkentidir.

Ushuaia, bölgenin eski sahipleri Yámana dilinde Doğuya bakan koy anlamına gelir. Bir başka iddiaya göre ise Ushuaia, Yüzünü güneş batımına dönen koy anlamına gelir. Ancak bu iddia, Ushuaia Koyu'nun güneydoğuya açılması sebebiyle pek mantıklı görünmemektedir.

TarihçeUshuaia, tarihi boyunca iklim, coğrafya, hayvan ve bitki dünyası, kızılderili köklerinin araştırılması maksadıyla Avrupa'dan gelen birçok bilimsel geziye konu olmuştur.

Şehir tarihinde önemli yer tutan olgu, 1902 yılında inşasına başlanan Presidio isimli binadır. 1920 yılında tamamlanan bu yapı hapishane olarak kullanılmıştır. Buradaki ağırlıklı olarak, politik ve şiddet içeren suçlardan dolayı bulunan tutuklular, milli parka giden mini bir tren yolu inşa etmişlerdir. Hapishane 1947 yılında kapanmış ve içinde birkaç müze barındıran bir yapı haline getirilmiştir. Bunlardan biri de Museo Presidio isimli, hapishane tarihini anlatan bir müzedir. Diğer bir tanesi de, araştırmaları Ushuaia merkezli yapılan Antarktika bilimsel gezileri ile ilgili müzedir.

Nüfus

2001'deki son nüfus sayımına göre kentin 45.000 sakini vardır. Vergi avantajları sebebiyle kentin nüfusu büyüme eğilimi göstermektedir. Şehir idaresi, nüfusun bu arada 64.000'e çıktığını belirtmiştir.

Turizm

Ateş Toprakları milli parkına yakın konumu ve çevrenin kendine özgü doğası, Ushuaia'nın turistik bir merkez olmasını sağlar.Antarktika ekspedisyonlarının çıkış noktası olması ve yolcu gemilerinin ara durağı konumu, kenti popüler kılan faktörlerdir.Hemen hemen bütün ürünlerin, şehre çok uzak mesafelerden getirilmesi zorunluluğu, Ushuaia'yı Arjantin'in ve Güney Amerika'nın en pahalı şehirlerinden biri kılar.

İlginç turistik yerlerden biri, 1979 yılında kurulan Museo del Fin del Mundo'dur (Dünya'nın ucu müzesi). Burasının önemli yanı Ateş Toprakları'nın doğal ve tarihi değerlerini barındırıyor olmasıdır.

Glaciar Martial buzulunun olduğu bölgeden şehrin manzarası harikadır. Beagle Kanalı karşısındaki Şili dağ manzarası ve Faro del Fin del Mundo (Dünya'nın ucundaki Fener) görülmeye değer.

Ulaşım

Ushuaia uluslararası bir havaalanına sahiptir. Aeropuerto Internacional Malvinas Argentinas 1997 yılında inşa edilmiştir.Ayrıca Ruta Nacional No. 3 yolu (Panamerican karayolu sisteminin bir parçası) burada sona erer. Antarktika'ya giden gezi gemileri de buradan haraket eder yada uğrarlar.

Dış bağlantılar  • http://www.ushuaia.gov.ar İspanyolca şehir idaresinin resmi sitesi
  • http://www.e-ushuaia.com İspanyolca turizm sayfası
  • http://www.ushuaia.com.ar İspanyolca turizm information
  • http://www.tierradelfuego.org.ar Webcam
  • http://tierradelfuego.org.ar/museo/ Museo del Fin del Mundo (isp.,alm.)
  • http://www.tierradelfuego.org.ar/museomar/ Museo del Presidio (ing.,isp.)
Kaynak

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar