Uzak Doğu

Uzak Doğu terimi Asya'nın doğusunda, Çin, Japonya, Endonezya, Filipinler, Malezya, Brunei, Singapur, Doğu Timor, Tayland, Laos, Kamboçya, Vietnam, Myanmar (Birmanya), Kuzey Kore, Güney Kore ve Moğolistan ülkelerinin tamamına verilen genel addır.

Uzak Doğu terimi Asya'nın doğusunda, Çin, Japonya, Endonezya, Filipinler, Malezya, Brunei, Singapur, Doğu Timor, Tayland, Laos, Kamboçya, Vietnam, Myanmar (Birmanya), Kuzey Kore, Güney Kore ve Moğolistan ülkelerinin tamamına verilen genel addır. Bu bölge dünyanın en çok turist çeken bölgeleridir. Kültürleri çok zengin ve çeşitlidir. Tao Şinto ve Budist tapınakları göz kamaştırır. Dinler İslam, Budizm, Konfiçyüslük, Taoculuk, Şintoistlik ve Hıristiyanlıktır. Tabiata tapan insanlar da çoktur.

Uzak Doğu tanımı, Dünya Savaşları'ndan önce İngilizlerin Hindistan'daki topraklarına işaret etmekteydi. Ancak Dünya Savaşları'yla bölge ülkelerine verilen genel isim halini almıştır. Kavramın temelinde Avrupa kıtasının merkez olarak kabul edilmesi yatmaktadır. Avrupalılar, Dünya savaşları dönemi başta olmak üzere, kendilerinin dogusunda yer alan Osmanlı İmparatorluğuna yakın doğu, Güney ve Orta Asya'daki topraklara orta dogu ve daha uzakta kalan alanlar için de uzak doğu kavramını kulanmışlardır.

Bu bölge dünyanın en çok turist çeken bölgeleridir. Kültürleri çok zengin ve çeşitlidir. Tao, Şinto ve Budist tapınakları göz kamaştırır. Dinler İslam, Budizm, Konfüçyüsçülük, Taoizm, Şintoizm ve Hıristiyanlıktır. Tabiata tapan insanlar da çoktur.

Uzak Doğu ÜlkeleriAsya'nın doğusunda, Çin, Japonya, Endonezya, Filipinler, Malezya, Brunei, Singapur, Doğu Timor, Tayland, Laos, Kamboçya, Vietnam, Myanmar (Birmanya), Kuzey Kore, Güney Kore ve Moğolistan ülkelerinin tamamına verilen genel addır. Avustralya ve Yeni Zellanda gibi ülkeler uzak doğu kavramına dahil edilmemektedir.

Diğer anlamları

uzak doğu

Türkçe uzak doğu kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. Far East

uzak doğu

Türkçe uzak doğu kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. Fernost

İlgili konuları ara


Görüşler

  • Kağıthane evden eve nakliyat Avatar
    Kağıthane evden eve nakliyat - 1 yıl önce

    bende moğolistana gitmek istiyorum ama orada hayat şartları nasıl bilmiyorum https://kagithane.alanurnakliyat.com/


Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Uzak Doğu
uzak doğu