Uzaktan Türkçe Öğrenim Merkezi Sitesi (UTÖM)Hızla globalleşen dünyada ve özellikle bünyesine dahil olarak temsil edilmekte olduğumuz Avrupa Topluluğu’nda, az konuşulan dillerin ve kültürlerin öğrenilme gerekliliği hızla büyüyen bir ihtiyaç haline gelmiştir. Avrupa Topluluğu’nun şu andaki yabancı dil eğitim hedefi “anadile ek olarak en az iki yabancı dil bilmek” olarak özetlenmektedir.

Uzaktan Türkçe Öğrenim Merkezi

Uzaktan Türkçe Öğrenim Merkezi Sitesi (UTÖM)

Hızla globalleşen dünyada ve özellikle bünyesine dahil olarak temsil edilmekte olduğumuz Avrupa Topluluğu’nda, az konuşulan dillerin ve kültürlerin öğrenilme gerekliliği hızla büyüyen bir ihtiyaç haline gelmiştir. Avrupa Topluluğu’nun şu andaki yabancı dil eğitim hedefi “anadile ek olarak en az iki yabancı dil bilmek” olarak özetlenmektedir.

Çok geniş bir coğrafyada konuşulan ve dünyanın yeni parlayan yıldızı olarak görülen Türk kültürünün ayrılmaz bir parçası olan Türk dilinin tanıtılması ve yaygınlaştırması, toplumlararasındaki yakınlaşmaların başlangıcı olacaktır. Bunun için ise kendi dilimize ait eğitim olanaklarının yurtdışında tanıtımının yapılması gerekmektedir.

Bilişim ve dil eğitiminin birleştirildiği Uzaktan Türkçe Öğrenim Merkezi (UTÖM), bu gereksinimleri karşılayacak ideal araçlardan biri olacaktır.

UTÖM: Uzaktan Türkçe Öğrenim Merkezi, Ankara Üniversitesi TÖMER’in Türkçeyi yabancı dil olarak öğretme hakkındaki 18 yıllık tecrübesi ile Bilkent Holding bünyesindeki Meteksan Bilişim Teknolojileri Grubu şirketlerinden Mobilsoft A.Ş.’nin uzmanlık alanı olanı eğitim teknolojilerini, internet üzerinde birleştiren bir eğitim programıdır.

UTÖM, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenmek isteyen; özellikle sertifika veya diploma alma ihtiyacında bulunan yabancı öğrenciler ve Türkiye dışında yaşayan kişiler için kapsam açısından çok uygundur.

UTÖM;

  • Tamamen Internet üzerinde ve üniversite desteğiyle Türkçeyi yabancı dil olarak öğreten en geniş içerikli,


  • Zaman ve yer kısıtlaması olmadan Türkçeyi hızla öğretmeyi sağlayan,


  • Program sonunda sınav merkezlerinde sınava girerek, diploma veya sertifika sağlayan,


  • İstenildiği zaman TÖMER öğretmenlerinden geri besleme alınan,


  • Kullanıcıların gelişimini aşamalarla izleyebileceği,


  • 7 gün 24 saat ulaşılan,


  • Kullanıcıların e-posta ve forum odaları vasıtasıyla, öğretmenlerle ve diğer öğrencilerle iletişim kurabileceği


Bir uzaktan eğitim portalidir. Bu portal www.turkish-center.com alan adı üzerinden kullanıcılarına ulaşmaktadır.

Yurtiçi ve özellikle yurtdışında Türkçe öğrenmek isteyen kişiler, kurumlar ve kuruluşlar için; esnek, ekonomik ve pratik bir alternatif olan Uzaktan Türkçe Eğitim Merkezi’nin tanıtılmasının Türk dili ve kültürü için faydalı olacağı düşünülmektedir.

Uzaktan Türkçe öğrenmek isteyebilecek kesimler;

1. Türkiye’de yüksek öğrenim görmek isteyen yabancı öğrenciler

2. Türkiye’de çalışan yabancılar ve aileleri

   a. Elçilik çalışanları
   b. Turizm sektörü çalışanları


3. Türkiye ile yoğun ticaret yapan ülkelerdeki iş çevreleri

4. Avrupa’da, özellikle Almanya’da doğmuş 3. kuşak Türkler

5. Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan soydaşlar

6. Kıbrıs’ın birleşmesi gündemde iken, bütünleşmenin yaratacağı etki ile KKTC ve Rum Kesimi halkı

7. Avrupa’daki ve dünyadaki Türkoloji bölümlerinde okuyan öğrenciler ve öğretim üyeleri

8. Türkiye’ye tatil yapmak için gelen, gelmek isteyen turistler

9. Özellikle Japonya’da ve Kore’de 2002 Dünya Kupasından sonra oluşan Türk sempatisinden yola çıkarak Türkçe öğrenmek isteyebilecek bir kesim

Olarak özetlenebilir.

Bu kitlelere ulaşarak Türk dili ve dolayısı ile Türk kültürünün yaygınlaştırılması için, bakanlık ve müşteşarlık yetkililerinin etkili olacağını öngördüğü şekilde afiş, broşür, televizyon, internet sitelerinde banner ve bunun gibi tanıtım araçları ve yurtdışındaki Türk Evleri ve kültür ataşeleri vasıtasıyla, yukarıda listelenen kesimlerin ihtiyaçları karşılamak istenmektedir.

Yanıtlar