uzay mekiği

Uzay mekikleri ilk defa 1981'de NASA tarafından hizmete kondu.Amacı uzaya gönderilen aracın tekrar tekrar kullanılarak maliyetini azaltmaktı.Zira US Space Shuttle 120'den fazla uçuş yapmıştır.Fakat daha sonra yapılan araştırmalar tekrar kullanılabilir uzay mekiklerinin eski tip roketlere göre daha maliyetli olduğunu gösterdi.Bunun sebebi uzay mekiklerinin kullanıldıktan sonra uzun ve pahalı bakımlara ihtiyaç duymasıydı.

Uzay mekiği

Uzay mekikleri ilk defa 1981'de NASA tarafından hizmete kondu. Amacı uzaya gönderilen aracın tekrar tekrar kullanılarak maliyetini azaltmaktı. Zira US Space Shuttle 120'den fazla uçuş yapmıştır. Fakat daha sonra yapılan araştırmalar tekrar kullanılabilir uzay mekiklerinin eski tip roketlere göre daha maliyetli olduğunu gösterdi. Bunun sebebi uzay mekiklerinin kullanıldıktan sonra uzun ve pahalı bakımlara ihtiyaç duymasıydı.

NASA ilk başta 4 adet mekik üretmesine rağmen Columbia kazası nedeniyle şu an filoda Discovery (1983), Atlantis (1985)ve Endeavour (1991) bulunmaktadır.

Uzay mekiği denince akla gelen sadece uçağa benzeyan araçtır.Yandaki resimde görülen aracın tümü değildir.Bu araç ana olarak 3 bölümden oluşur :

1.Katı yakıt roketleri Bunlar yandaki resimde uzay mekiğinin iki yanında bulunan roketlerdir.Kalkışta kullanılırlar;çünkü kalkış sırasında ilk hareketin verilmesi için büyük bir itme gerekir ve bu da katı yakıtlı roketlerle yapılabilir.Roketler bırakıldıktan sonra baş kısımlarında bulunan paraşüt açılır ve yavaşça okyanusa düşerler.Okyanustan alınıp tekrar kullanılırlar.

2.Hidrojen tankı Bu da resimde kırmızı olarak görünen objedir.İçerisinde mekiğin belli bir hız ve yüksekliğe ulaşıncaya kadar kullandığı hidrojen bulunur.Mekik atmosferden çıkıncaya ve yörüngeye oturma hızına gelinceye kadar kendi içindeki yakıtı kullanmaz.Hidrojen tankı roketler gibi tekrar kullanılmaz.Düştüğü yerde parçalanır.

uzay mekiği

Türkçe uzay mekiği kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. space shuttle

Yanıtlar