Van Gölü

Van Gölü veya yöresel adıyla Van Denizi, Tatvan ilçesi sınırları içinde bulunan Nemrut volkanik dağının patlaması sonucu oluşan kraterde biriken suların oluşturduğu varsayılan volkanik bir göldür.

Van Gölü veya yöresel adıyla Van Denizi, Tatvan ilçesi sınırları içinde bulunan Nemrut volkanik dağının patlaması sonucu oluşan kraterde biriken suların oluşturduğu varsayılan volkanik bir göldür.

Çok sayıda koyu bulunan Van Gölü'nün yüzölçümü 3.713 km²'dir. Van Gölü hem tatlısu hem de deniz ekosistemlerinden farklı bir sucul ekosistemdir. Suları tuzlu ve sodalıdır. Göl suyu tuzluluk oranı %o19, pH'sı ise 9.8 dir. Göl su seviyesi iklime bağlı olarak yükselip, düşmektedir. Ancak ortalama olarak denizden yüksekliği 1646 metredir. Gölün ortalama derinliği 171 m, en derin yeri ise 451 metredir. Gölün doğu bölümünde dört ada vardır. Bunlar; Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş adalarıdır. Adalar tarihi ve turistik özelliğe sahiptir. Göl üzerinde feribotlarla Tatvan-Van demiryolu bağlantısı sağlanmakta; aynı zamanda bu demiryolu, İstanbul-Tahran demiryolu hatlarını da bağlamaktadır.

Lav seddi göllerinin en büyüğü olan Van Gölünün çok girintili çıkıntılı muntazam olmayan bir kenarı vardır. Göl esas bir gövdeyle kuzeydoğuda geniş bir geçitle bağlı büyük bir körfezden meydana gelir. Gölün bulunduğu bölge batıdaki Muş Ovası ile birlikte Geniş bir çöküntü havzasıdır. Nemrud Dağından çıkan volkanların meydana getirdiği setle Muş Ovasından ayrılmıştır. Muş Ovasının zamanla alüvyonlarla dolmasına karşılık, kapalı havza durumunda olan Van depresyon bölgesi, sularla dolarak göl haline gelmiştir. Kapalı havza durumundaki göle büyük akarsular dökülmemekte, ancak çok sayıda dere sularını buraya boşaltmaktadır. Bütün dereler kar ve yağmur sularıyla beslenirler. Suları kış mevsiminde oldukça az, ilkbahar ve yaz aylarında fazladır. Yaz aylarındaki fazlalığa yüksek yerlerdeki karların erimesi sebep olmaktadır. Göl seviyesi temmuzda en yüksek, ocak ayında ise en düşüktür. Yıl içindeki seviye farkı ortalama 50 cm civarındadır. Gölün doğu kesiminde adalar bulunur. Bunlar Erciş Körfezinde yer alan Andır Adası, Van koyunun ağız kesimindeki Çarpanok Adası, Gevaş boyundaki Akdamar Adası ve bu koyun 3 km kuzey batısında yer alan Kuş Adasıdır.

Van Gölünün dışarıya akıntısı olmadığından sular ancak buharlaşmayla kaybolmakta, bu ise suda tuz birikimine sebep olmaktadır. Zamanla biriken tuzlar sebebiyle tuzluluk nispeti binde 22,4’e yükselmiştir. Gölü besleyen dereler volkanik araziden geçtiklerinden fazla miktarda sodyum karbonat getirirler. Bu bakımdan göle sodalı göl denir. Gölün suyu acı, tuzlu ve sodalıdır. Yaz aylarında kenarlarında görülen soda birikintileri toplanıp satılır. Soda üretim yeri olarak Van Gölü önemli bir potansiyele sahiptir.

Göl ve çevresinde Doğu Anadolu’nun sert iklimi, hüküm sürer. Büyük ve derin göl civardaki çok sert iklimin biraz yumuşamasına sebep olmuştur. Etrafında çok şiddetli donlar görülmez. Çevresindeki yüksek dağlara iki metre yüksekliğe kadar varan kar yağar. Bunlar yaz aylarında eriyerek gölü beslerler. Gölün hemen çevresinde ormana rastlanmaz, yalnız güneydeki yamaçlarda çalılık ve bozulmuş ormanlar vardır.

Göle dökülen akarsu ağızlarında çok miktarda balık yaşar. (En çok tatlı su kefalının avlandığı) balıklardan havyar da elde edilir.

Tatvan-Van arasında feribot seferlerinin devamlı yapılması nakliye bakımından önemlidir. Elazığ-Muş demiryolu, Tatvan-Van feribot seferleriyle İran’a bağlanır. Ayrıca karayolları ile etrafa bağlantıların olması bölgenin ticaretine müspet olarak tesir eder.

Van Gölü dünyanın en büyük sodalı gölüdür. Gölün tuzlu-sodalı suları, biyolojik çeşitliliği sınırlamaktadır. Gölde bilinen 103 tür fitoplankton, 36 tür zooplankton ve tek bir tür balık (inci kefalı, Chalcalburnus tarichi) yaşamaktadır. Göl etrafı karadan 430 km.'dir.

Van Gölü'nün kıyısındaki bazı yerleşim birimleri (Van'dan başlayarak saat yönünde):

Haritası

Van Gölü koordinatları: 38.658705, 42.990875

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Türkiyenin en büyük gölü.Türkiyenin en sodalı gölü.Türkiyenin en bakir gölü.Türkiyenin en doğal gölü.Türkiyenin en harika gölü.Türkiyenin tek inci kefali bulunan gölü.Türkiyenin gemi işletmesi olan tek gölü.Türkiyenin uluslararası tren yolu irtibatını sağlayan tek gölü.Daha şu anda aklıma gelenler bunlar .Tek kelime ile görmek lazım.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Ben bu harika denizi(Van Gölünü)seyrederek ders çalışınca her şey çok kolay aklımda kalıyor.İnsana huzur veriyor hele geminin tepe noktaları göründüğünde dünyanın yuvarlak oluşu aklınıza geliyor.Güneşin batışını kelimelerle anlatamam.Kaleden uçağın iniş ve havalanış durmunu gözetlemek başka bir güzel oluyor.2008 yılında of-shore yarışlarını seyredemeyenler bu yıl için erken rezervasyon yaptırırlarsa çok iyi olur.Dilber deyzeniz demedi demeyin.Herkese Huzur Mutluluk Esenlik dolu ve Savaşlardan uzak Çucukların Mutlu olduğu bir dünya diliyorum.Feyza Nida ÖZDEN...

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Van Gölü her şeyiyle güzel ama bir eksiğiniz vardır diye düşünüyorum ne hakkında olabilir tabi ki göl hakkında olacak gölün yarıdan fazlası Bitlis'e aittir bunu kimse kabul etmeme gibi bir lüksü olamaz çünkü oranlar bunu gösteriyor

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Allah'ım sana şükürler olsun ki böyle bir göl bitlis toprakları içinde olduğu için ama işin ilginç tarafı göl van gölü olarak geçiyor.bilgi ve dökümanlara bakıldığında oranlar daha çok BİTLİS toprakları içinde gösteriyor.İsteyerek veya istemeyerek olsun zamanında bir hata yapılmış göl vanın olmuş ve vanlılarda sesini çıkarmaz olmuşlar.ama böyle bir şey kabul edilmeyecek bundan sonra artık buna dur demenin zamanı geldi gölün gerçek sahibi bitlis tir ve noktayı bırakıyorum.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Evet az kaldı gölün Bitlis'e ait olduğunun artık zamanı geldiğini düşünüyorum.bugün yarın medyada haber olarak geçtiğinde kimse şaşmasın çünkü var olan bir şeyi kabul etmemek yanlıştır ve eminim ki kimse de sesini çıkarmaz gölün sahibi bitlis tir.Herkese hayırlı uğurlu olsun

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Ülkemizin eşsiz güzelliklerinden olan olan van gölü ve çevresi, dünyada da çok önemli yerlerden biri olarak kabül edilmekte ve daha fazla bilimsel araştırma yapılmasını hak etmektedir. Ancak geri kalmışlık bölgedeki yerel yönetimlerin imkansızlıkları ve duyarsızlıkları ve en kötüsü de hızla artan çevre kirliliği özellikle çevresindeki il ve ilçelerin göle bırakılan kanalizasyon atıkları gölü hızla sonunu hazılamaktadır. Hemen hemen her ilçe belediyesi göl çevresine yol yapmayı düşünmüş yad yapmıştır ancak bu yolların tamamı yanlış yapılmış ve ekolojik yaşam tahrip edilmiştir. Gölü çevreleyen sahiller, doğal bataklıklar, sazlıklar yokedilerek yapılan bu yollar kıyı şeridine yeterli mesafe konulmadan ve rast gele doldurularak yapıldığından büyük tahribata neden olmuş gölün, sürekli dinamik olan seviyesi gözardı edildiğinden yapılan bu yatırımlar zararlarının yanısıra uzun vade de de boşa yapılmış harcamalardır. Öneriler : 1) Van Gölü etrafındaki tüm belediyeler hem ilçeler bazında hemde genel olarak gölün çevre sorunlarını tespit etmeli hemde ortak kurulacak çalışma komisyonları ve fonlarla bu konuda projeler üretmelidirler. 2) Van yüzüncü yıl ünüversitesi ile bu komisyonlar arasında akademik ve bilimsel köprü kurulmalı ve ortak çalışmalar yapılmalıdır. 3) İlkokullar ve Liselerde çevre bilincini artıran seminerler düzenlenmeli ve öğrencileri kurullar oluşturup çalışmalara katılmalarını teşvik edici görseller, yazılı ve uygulamalı bilgilendirmelerde bulundurmak 4) Van gölünü tanıtma ve yaşatma vakfı kurmak 5) Hükümetin, Kültür Bakanlığının ve Avrupa Birliği çevere komisyonlarının fonlarından yararlanmak 6) Su sporlarının, Denizciliğin, yatçılığın yaygınlaşmasını sağlamak 7) ulusal günler ve festivaller düzenliyerek hem çevre bilincini yaymak hem turizmi canlandırmak hemde bölgeye olan ilgiyi arttırmak. 8) Önerilen çalışmalar için yapılacak gerçekçi projelere sponsorlar bulmak.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Her şeyi ile harika olan göl ne yazık ki van'ın olduğu kadar bitlis'in de hakkıdır.şimdiden gel anlaşalım sayın vanlı insanlarımız daha sonra elinizdeki bulgurdan da olmayasanız.Ben bunu bütün samimiyetimle söylüyorum er geç göl BİTLİS GÖLÜ olacak ister kabul edin ister etmeyin çünkü km kareler bunu gösreriyor şimdiden geçmiş olsun

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  van gölü harika orayı hiç görmedim ama görmek isterim

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ben trenle adanaya giderken van gölünün köprüsünün üzerinden geçtik harikaydı ve çok derindi van gölünün manzarasıda çok güzeldi

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Van Gölü
Van Gölü