Van Gevaş

Van İl merkezinin 37 km. güneyinde, Van-Tatvan karayolu üzerinde yer alır. Urartular Döneminden beri iskâna sahne olan Gevaş'ta M.S. 14. yüzyıla ait Selçuklu mezarlığı özellikle dikkat çekicidir. Urartularca kurulmuş ve sonradan Selçuklular tarafından da kullanılmış olan kalenin güneyinde yer alan, Halime Hatun Kümbeti ve 400'den fazla mezar içeren mezarlık Selçuklu taş sanatının kendine özgü yapısını süsleme ve hat sanatının en güzel örneklerini gözler önüne sermektedir.

Van İl merkezinin 37 km. güneyinde, Van-Tatvan karayolu üzerinde yer alır. Urartular Döneminden beri iskana sahne olan Gevaş'ta M.S. 14. yüzyıla ait Selçuklu mezarlığı özellikle dikkat çekicidir. Urartularca kurulmuş ve sonradan Selçuklular tarafından da kullanılmış olan kalenin güneyinde yer alan, Halime Hatun Kümbeti ve 400'den fazla mezar içeren mezarlık Selçuklu taş sanatının kendine özgü yapısını süsleme ve hat sanatının en güzel örneklerini gözler önüne sermektedir.

Merkez bucağa bağlı 34 köyü vardır. İlçe topraklarının büyük bir kesimi dağlıktır. Kuzey bölgesinde Bitlis Dağlarının bir bölümü yer alır. Bu dağlar kışın ulaşıma imkan vermez. İlçenin en önemli akarsuyu Van Gölüne dökülen Hoşap Suyudur. Van Gölü kıyısında düzlükler vardır.


Ekonomisi hayvancılığa dayalıdır. En çok koyun beslenir. İlçede aşiret düzeni hakim olduğundan yazın bunlar sürülerini yaylalara çıkarırlar. Canlı hayvan tica reti yaygın olduğu için hayvani ürünler azdır. Süt, peynir, yapağı ve deri en önemli hayvani ürünlerdir. Bölgenin otlu peyniri meşhurdur. Göl kıyısındaki düzlüklerde tarım yapılır. En fazla elde edilen tarım ürünü şekerpancarıdır. Ayrıca az miktarda buğday, arpa, patates, ceviz, elma elde edilir. İlçede arıcılık gelişmiştir.

İlçe merkezi Çadır Dağının kuzey eteklerinde, göl kıyısının 3 km güneyinde kurulmuştur. Muş-Bitlis-Van karayolu ilçenin 2 km yakınından geçer. İl merkezine 39 km mesafededir. İlçe belediyesi 1923’te kurulmuştur. Bitlis’in Ahlat ilçesinden sonra bölgenin en önemli Selçuklu mezarlığı bu ilçededir.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Van Gevaş ilgili konular

 • Gevaş

  Gevaş (Kürtçe: Westan), Van'ın 12 ilçesinden birisidir. Yüzölçümü 727,5 km kare olup, denizden yüksekliği 1750 metredir.
 • Daldere, Gevaş

  Daldere, Van ilinin Gevaş ilçesine bağlı bir köydür.
 • Dağyöre, Gevaş

  Dağyöre, Van ilinin Gevaş ilçesine bağlı bir köydür.
 • Değirmitaş, Gevaş

  Değirmitaş, Van ilinin Gevaş ilçesine bağlı bir köydür.
 • Altınsaç, Gevaş

  Altınsaç, Van ilinin Gevaş ilçesine bağlı bir köydür.
 • Artos

  Artos, Gevaş sınırları içinde bulunan bir dağdır. Yüksekliği 1990 metredir. Diğer adı ise Çadır dağıdır.
 • İbrahim Arvas

  İbrahim Arvas (d. 1884, Hakkari – ö. 21 Ekim, 1965), Türk siyasetçi.
 • Muslih Görentaş

  Muslih Görentaş (d. 1923, Gevaş, Van) - (ö. 17 Ağustos 2004), Türk siyasetçi.