Vandenberg Hava ��Ss��

Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü

Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü (İngilizce: Vandenberg Air Force Base) Kısaltılmışı VBG, KVBG, VBG olan ve Lompocta yer alan bir askeri hava üssü. Bu üs 1941 yılında kurulmuştur.

alouette

Alouette, Kanada'nın yapay uydularına verilen addır.

Wallops Flight Facility

Wallops Flight Facility veya Mid-Atlantic Regional Spaceport (MARS) veya Wallops Adası Cape Canaveral Hava Üssü ve Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü ile

aqua (uydu)

Ariel 3

Ariel 3 İngiltere tarafından tasarlanan ve yapılan ilk insan yapımı uydudur. 5 Mayıs 1967'de Vandenberg Hava Üssü'nden bir Scout roketiyle fırlatılmıştır.

Vandenberg Kararı

Vandenberg Kararı, 1948 ABD'nin güvenliğini ilgilendiren ve karşılıklı yardıma dayanan bölgesel ve diğer ortak anlaşmalara katılabilmesini mümkün kılan karar. ABD, Monroe Doktrininden beri Avrupa ülkeleriyle ittifaka girmiyordu. Yalnızcılık politikası...

Stratejik Füze Kuvvetleri

Stratejik Füze Kuvvetleri veya RVSN RF(Rusça:Ракетные войска стратегического назначения Российской Федерации (РВСНРФ), ''Raketnye voyska strategicheskogo naznacheniya Rossiyskoy Federatsii''), Rusya Federasyonu'nun yer bazlı konuşlandırılmış Kıtalar Arası...

SS-Obergruppenführer

Obergruppenführer (anlamı: ''"Üst Grup Önderi"'', SS-Obergruppenführer), Nazi Partisi'ne bağlı Allgemeine SS'de kullanılmış olan rütbe.

SS-Brigadeführer

''Brigadeführer'' 1932 ve 1945 yılları arasında Nazi Almanyası'nda kullanılan SS rütbesiydi. ''Grup Lideri'' anlamını taşır ve ''Tümgeneral'' rütbesine denktir.

SS-Gruppenführer

Gruppenführer (anlamı: ''"Grup Önderi"'', SS-Gruppenführer) Nazi Partisi'ne bağlı Allgemeine SS'de kullanılmış olan rütbe. 1925'de SA tarafından kullanılan general rütbesidir. ''Korgeneral'' rütbesine eşdeğerdir.