Vankalai

Kısaca: Vankalai veya Vangalai, Sri Lanka'nın Kuzey Eyaleti'ndeki Mannar Bölgesi'nde yer alan bir ilçedir. Temel geçim kaynağı balıkçılık ve çiftçiliktir. ...devamı ☟

Vankalai veya Vangalai, Sri Lanka`nın Kuzey Eyaleti`ndeki Mannar Bölgesi`nde yer alan bir ilçedir. Temel geçim kaynağı balıkçılık ve çiftçiliktir. Naanaattan Yolu üzerinde yer alır. Batısında Hint Okyanusu`na açılan bir deniz vardır. Kuzey sınırında tarihi Hindu tapınağı Thiru Ketheeswaram yer alır.

Coğrafya

Vankalai topraklarının bir kısmı kumdan oluşurken diğer kısmı tarıma ayrımış zirai topraktır. Balıkçılık ve çiftçiliğin dışında ilçede tahsile ve mesleki eğitime dönük bir gelenek hakimdir. İlçeden birçok öğretmen, hükümet yetkilisi, tüccar, rahibe ve uzman yetişmiştir.

Demografi

Vankalai Hristiyan bir ilçedir. Roma Katolikleri nüfusun % 99`unu oluştururken kalan % 1`lik kısım Protestandır. Vankalai, Mannar`daki en büyük ilçe haline gelmiştir. 2007 itibariyle nüfusu 8 binin biraz üzerindedir. Vankalai`de daha çok Bharatha toplumu mensupları ikamet etmektedir.

Kasabanın merkezinde "Our Lady of St. Anne`s Church" isimli bir Katolik Kilisesi yer almaktadır. http://www.themorningleader.lk/20060614/focus.html

Ayrıca BakınızKaynakçaLinklerKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.