Vapur, şehir içi yada şehirlerarası, kısa mesafelerde yolcu taşımacılığında kullanılan bir deniz taşıtına verilen isim. Yolcuların yanı sıra otomobilleri ve vagonları da taşıyan vapurlara arabalı vapur veya feribot denir.

VAPUR (türkçe) anlamı
Su buharı gücüyle çalışan gemi:
Vapur sabaha kadar mal yüklüyor.- M. ޞ. Esendal.
VAPUR (türkçe) anlamı
1. su buharı gücüyle çalışan gemi.
VAPUR (türkçe) ingilizcesi
1. n. steamboat
2. steamer
3. steamship
VAPUR (türkçe) fransızcası
1. vapeur [le]
VAPUR (türkçe) almancası
1. n. Dampfschiff
2. Dampfer
3. Schiff

Vapur hakkında detaylı bilgi

Vapur, çoğunlukla kısa mesafelerde yolcu taşımacılığında kullanılan bir deniz taşıtı. Yolcuların yanı sıra otomobilleri ve vagonları da taşıyan vapurlara arabalı vapur veya feribot denir. Türkçeye Fransızcadaki "buharlı gemi" anlamına gelen bateau à vapeur kavramından geçmiştir. Eski dönemlerde gerçekten de buharla çalışan vapurlar, günümüzde akaryakıt ile çalışmaktadır. Günümüzde vapurlar genellikle 600 ile 2100 yolcu kapasitelidir. == Galeri == L' embarcadère d' Eminönü et ses vapur.jpg|Eski İstanbul'da vapurlar ==Kaynaklar== == Ayrıca bakınız == * Şehir Hatları * İZDENİZ * Bandırma Vapuru * Arabalı vapur (Feribot)

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Vapur maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Şarkı Sözleri

Zülfü Livaneli tarafından Zor Yıllar albümünde söylenen Vapur adlı şarkının sözleri.

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Fenerbahçe (vapur)

''Fenerbahçe'', 1952'de İskoçya'da yapımına başlanan ve 29 Mayıs 1953'te İstanbul'da hizmete giren yolcu vapurudur. Şirket-i Hayriye bünyesinde çalışan vapur 23 Aralık 2008'de hizmetten alınarak Rahmi M. Koç Müzesi'nde sergilenmeye başladı.

Arabalı Vapur

Vapur, çoğunlukla kısa mesafelerde yolcu taşımacılığında kullanılan bir deniz taşıtı. Yolcuların yanı sıra otomobilleri ve vagonları da taşıyan vapurlara arabalı vapur veya feribot denir.

Departure

''Departure'' Jesse McCartney'nin 3. albümüdür ve diğer albümleri gibi büyük beğeni toplamıştır.

Hoot

Hoot Carl Hiaasen'nın aynı adlı romanından uyarlanan 2006 Amerika yapımı aile-komedi filmidir. Yönetmeni Wil Shriner olan filmin yapımcıları New Line Cinema ve Walden Media'dır. 5 Mayıs 2006'da ABD'de vizyona girmiştir.