16. yüzyılda yaşamış ressam, mimar, sanat tarihçisi: 'rönesans adamı'. 'mannerist ekol'le başladığı sanat hayatına cosimo, michelangelo gibi devlerden aldığı esinlerle yön vermiş, floransa, roma'da eğitim almıştır.

Vasari hakkında bilgiler

Vasari ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız: Giorgio Vasari

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Giorgio Vasari

Giorgio Vasari (d. 30 Temmuz 1511, Arezzo, Toskana, İtalya – ö. 27 Haziran 1574 Floransa) İtalyan ressam, yazar, tarihçi ve mimar. İtalyan sanatçıların biyografilerine ilişkin yazdıklarıyla ünlüdür, sanat tarihçiliği yazarlığının kurucusudur.

Arezzo

Arezzo (Latince: Arretium), İtalya'nın ortakuzey kesiminde, Toskana yönetim bölgesindeki Arezzo ilinin merkezi olan bir komündür.

Mona Lisa

Mona Lisa adlı resim; (İtalyanca, İspanyolca: La Gioconda; Fransızca: La Joconde), ünlü söylenişiyle Mona Lisa, İtalyan Rönesans sanatçısı Leonardo da Vinci'nin eseridir.

Accademia

Accademia dell'Arte del Disegno (Tasarım Sanatı Akademisi), kısaca Accademia, Floransa'da bulunan bir akademi ve sanat müzesidir. Avrupa'daki ilk çizim akademisidir.

Giorgione

Giorgione (yak. 1477/8 – 1510), gerçek adı Giorgio Barbarelli da Castelfranco olan, Yüksek Rönesans akımına yön veren İtalyan ressam. Bugün kesin olarak ona mal edilen sadece altı tablo bulunmasına rağmen Giorgione, erişilmez şiirsellikteki eserleriyle bilinir. Kimliği ve ...

Jan Van Eyck

Jan Van Eyck, Flaman ressamıdır (1390'a doğru-1441). Jan Van Eyck, büyük bir olasılıkla, Liege yakınlarındaki Maaseik'te doğdu. Kendisi kadar ünlü bir ressam olmayan ağabeyi Hubert Van Eyck'ın etkisiyle resim yapmağa başladığı sanılıyor. Genç yaşta Bayernli Johann'ın ...

Gömmecilik

Kakmacılıktan farklı olan gerçek anlamdaki gömmecilik ancak Ortaçağda görüldü. Başlangıçta, siyah ve beyazın sırayla kullanıldığı bu sanat dalında, İtalya uzun müddet tek olarak kaldı, başlıca merkez ise Venedik'ti. XV. yüzyılda İtalyan Giovanni da Verona ahşap ...