vişne

Vişne Familyası: Gülgiller (Rosaceae). Türkiye'de yetiştiği yerler: Anadolu.

Nisan-mayıs ayları arasında beyaz renkli çiçekler açan, 2-10 m yüksekliğinde ağaçlar. Gövdeleri koyu gri renkli ve dallar aşağı doğru sarkıktır. Yapraklar kısa saplı, tüysüz, parlak yeşil, kenarları dişli, ucu sivridir. Çiçekler yapraklardan önce açar ve kısa sürgünlerin ucunda, şemsiyemsi çiçek durumları teşkil ederler. Çiçek sapları uzun, çiçek tablası çanak şeklindedir. Meyve olgunlukta tek tohum ihtiva ede

Vişne

Vişne Familyası: Gülgiller (Rosaceae). Türkiye'de yetiştiği yerler: Anadolu.

Nisan-mayıs ayları arasında beyaz renkli çiçekler açan, 2-10 m yüksekliğinde ağaçlar. Gövdeleri koyu gri renkli ve dallar aşağı doğru sarkıktır. Yapraklar kısa saplı, tüysüz, parlak yeşil, kenarları dişli, ucu sivridir. Çiçekler yapraklardan önce açar ve kısa sürgünlerin ucunda, şemsiyemsi çiçek durumları teşkil ederler. Çiçek sapları uzun, çiçek tablası çanak şeklindedir. Meyve olgunlukta tek tohum ihtiva eden, küre şeklinde koyu kırmızı renkli, ekşi lezzetli bir drupa tipidir. Vatanı Anadolu ve Balkanlardır.

Kullanıldığı yerler: Meyvelerinde şekerler, elma ve limon asidi, vitamin A ve C, meyve sapları ve gövde kabuğunda tanen ve potasyum tuzları vardır. Vişne ağacı kabukları kabız edici ve ateş düşürücü etkiye sahiptir. Meyve sapları ise idrar söktürücü olarak kullanılır. Meyveleri taze olarak yenebildiği gibi, şerbet, şurup ve reçel imalinde de kullanılır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

vişne

gülgillerden, dalları kırmızımtırak, çiçekleri beyaz renkte, kiraza benzer bir ağaç (prunus cesasus). bu ağacın daha çok reçel ve şerbet yapılan, kırmızı renkte ekşimtırak meyvesi.

vişne

Türkçe vişne kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. morello cherry, cherry, sour cherry, morello

vişne

Türkçe vişne kelimesinin Fransızca karşılığı.
griotte [la]

vişne

Türkçe vişne kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Sauerkirsche, Weichsel, Weichselkirsche

Yanıtlar