Victor Jara

thumb|right|200px|Victor Jara Ví­ctor Lidio Jara Martí­nez(* 23 Eylül 1932 Santiago,Şili; - tahminen 16 Eylül 1973),Şilili şarkıcı ve müzisyen.Şili kültür ve müziğinde son derece önemli etkileri olmuş bir sanatçıdır. Hayatı ve müziği ülkesinin aynası olmuş, içinde yaşadığı zamanı ve felsefesini yansıtmıştır.

HayatıVictor Jara Santiago`da ``Lonquí©n`` diye küçük bir yerde doğmuştur. Ebeveynleri çiftçidir. Babası ``Manuel`` basit bir kahya iken, annesi ``Amanda`` ailesinin geçimi için çok sayıda işte çalışmıştır. Bir çok ailede olduğu gibi babası alkol problemleri çekmekte ve annesine kötü muamele yapmaktaydı. Babası aileyi terk ettikten sonra annesi Amanda ailenin bakımıyla tek başına ilgilenir. Annesi Victor Jara`nın hayatında çok önemli bir parçadır.O da şarkı söyleyip, gitar çalmış, bunları ve şili folk müziğini oğluna öğtermiştir. Annesiyle beraber geçirdiği zamanın, müzik hayatına adım atmasında çok önemli etkileri olmuştur. Annesinin ölümünden sonra muhasebe eğitimini yarım bırakmış ve ilahiyat okumak istemiş, ancak bu sadece 2 yıl sürmüştür.

Dine olan inancını kaybettikten sonra işsiz olarak ``Lonquí©n`` `e döner ve yakın arkadaşları ile kendini folklor tahsiline adar.Bu zaman zarfında tiyatroya ilgisi gelişir ve ``Universidad de Chile`` `de tiyatro okuluna başlar.Bu ve takip eden yıllarda Victor Jara çok sayıda tiyatro yapımında (mesela Carmina Burana) yer alır. Violeta Parra`a ilk defa rastladığında, tekrar folklor söylemeye ve okumaya başlar. ``Parra`` , şarkıcı, Santiago`da küçük bir cafe sahibi ve geleneksel Şili folk müziği hayranı bir sanatçıdır. Victor Jara ona bu cafede yardım eder ve şarkı söyler.

Jara,bu zaman zarfında Şili politik dünyasına angaje olur ve ilgilenmeye başlar. 1966 yılında ilk albümü çıkar.Takip eden yıllarda tiyatroda yönetmen olarak çalışır, ancak şarkılarına ve politik işlerine gitgide daha fazla zaman adar.1970 yılında tiyatroyu terk eder ve tamamen müziğe yoğunlaşır. Jara`nın şarkıları fakir-zengin bir arada yaşayan bir toplumda ,sıradan insanlara yaşamlarını ve problemlerini gösterir. Vatanına olan büyük sevgisi sebebiyle ,birçok şarkısı haksızlıklara ve politik skandallara saldırır. Victor Jara Güney Amerika^da a€ž``Nueva Canción``“ (``yeni şarkı``) akımının en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilir. Bu Güney Amerika`da birçok sanatçı ve aydının katıldığı, devrimci bir harekettir. Victor Jara`nın politik fikirleri, parçalarında önemli bir yer tutar.Bir çok protest şarkıcı gibi komünist ve partisinde sanatçı bölümünün yöneticisidir.

Victor Jara ,diğer şarkıcılarla birlikte Salvador Allende ve sol partilerini birleştiği bir hareket oalan ``Unidad Popular`` yararına birçok konser verir. 11 Eylül 1973`de Augusto Pinochet`nin gerçekleştirdiği darbe sırasında ,Victor Jara ``Teknik Üniversite`` `deki işi başında tutuklanır ve birçok yoldaşı gibi Estadio Chile`de (Şili stadyumu) işkence görür. Bir daha gitar çalamaması için elleri kırılır. Hatta bu korkuç işkenceler sırasında bie Jara, ``Unidad Popular`` `ın şarkısını söylemeye çalışmaktadır (Venceremos= Zafer kazanacağız). Nihayetinde vahşice dövülen Jara, bir makinalı tüfekle öldürülür ve cesedi Santiago Mezarlığı yakınında bulunur. Fakat Karısı yine de onu onurlu bir şekilde defnetme imkanını bulur. Akabinde Şili`yi terk eden karısı 1994 onuruna "``Fundación Ví­ctor Jara``"`yı kurar.

Victor Jara`nın yaşamı, parçaları ile güçlü bir şekilde insanlara seslenen entellektüel bir şarkıcıyı işaret etmiştir. Bu yüzden şarkıları gücünün sertifikası haline gelmiştir.

Eylül 2003 tarihinde öldürülmesinin 30. yıldönümünde öldürüldüğü Estadio Chile stadyumunun ismi Estadio Ví­ctor Jara olarak değiştirilmiştir.

9 Aralık 2004`de ölümünden 31 yıl sonra yargıç ``Juan Carlos Urrutia`` emekli subay ``Mario Manrí­quez Bravo`` hakkında dava açar. Bravo, Jara öldürüldüğü sırada ``Estadio Chile`` `de en üst rütbedeki subay olup staduyumun kumandası onun sorumluluğunda olduğundan ölümlerden de o sorumlu tutulmaktadır.

Diskografi

  • 1967 Ví­ctor Jara
  • 1969 Pongo en tus manos abiertas
  • 1970 Canto libre
  • 1971 El derecho de vivir en paz
  • 1972 La población
  • 1973 Canto por travesura
  • 1975 Presente (posthum veröffentlicht)
  • 1993 Complete (8 LPs auf 4 CDs)
  • 1996 Deja la Vida Volar ("Bırak hayat uçsun", "Best-of-CD")


Dış bağlantı

Kaynak}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar