Victor Oladipo

Kısaca: Victor Oladipo, 4 Mayıs 1992 doğumlu Amerikan profesyonal basketbol oyuncusudur. ...devamı ☟

Victor Oladipo, 4 Mayıs 1992 doğumlu Amerikan profesyonal basketbol oyuncusudur.

Kolej öncesi hayatı

Oladipo annesi ve babası Nijeryalı olan, Amerika'ya 1995'de göç etmiş olan ailenin çocuğu. Annesi bir hemşire ve babası da Maryland ünviersitesinde bilim adamı olarak çalışıyor. Tek erkek çocuk olan Oladipo'nun iki kız kardeşi var. Bir kız kardeşi sağır. Oladipo basketbol kariyerine DeMatha Lisesi'nde başladı. 11.9 sayı 10.3 ribaund ve 3.6 blok ortlaamaları tutturdu. DeMatha'yı Washington Cathlolic konferansında 32-4 lük bir rekor yapmasını sağladı. OLadipo 2010'da Washington Post tarafında ALL-MET Birinci Takımına ve ALL-WCAC İlk takımına seçildi.

Kolej kariyeri

Oladipo liseden sonra basketbol kariyerine Indiana üniversitesi ile devam etti. Notre Dame, Maryland, Xavier ve birkaç üniversitenin teklifini reddetti. Kendisi Indiana'nın basketbol ortamına uygun bir yer olduğunu düşünüyordu. 2010-2011 sezonunda 32 maçta ilk beş olarak rol aldı. Kolejdeki ilk maçı Penn State karşısındaydı ve 5-9 isabetle 14 sayı attı. 4 ribaund 3 top çalma 2 asistte istatistik tablosundaydı. İkinci maçında ise Ohio karşısında 14 sayı 6 ribaund ile mücadele etti. 2011-2012 sezonunda ise Oladipo 10.9 sayı 5.5 ribaund %47.1 isabet %75 serbest atış oranlarıyla oynadı. Takımın en iyi savunma oyuncusu ünvanını kazandı. Geçtiğimiz sezon %61 olan serbest atış isabetini %75 e yükseltti. 2012-2013 sezonunda Oladipo takımın yıldızlarından biri olmuştu. Cody Zeller ile birlikte Indiana'nın en iyi basketbolcularından ikisi oldular. Oladipo bu sezon %61.4 isabetle attı. Defansı iyice gelişiyordu. Michingan karşısında 45 pozisyonda 4 farklı oyuncuyu savundu ve bu 4 oyuncu yalnızca 4 sayı üretebildi. Maç başına 2.2 top çaldı. 13.7 sayı ve 6.2 ribaund ise gelişen yeteneğinin en büyük kanıtladı oldu.

Profesyonal kariyeri

2013 NBA Draft

9 Nisan 2013'de Oladipo 2013 NBA Draftına katılacağını açıkladı. Oladidpo NBA tarafından draft öncesinde 'yeşil oda'ya da davet edildi. Oladipo Magic tarafından 2. sıradan seçildi.

Oyuncu profili

Oladipo, boyuna rağmen SF bile oynayabilecek güçte bir gard. Indiana koçu onun çalışma azmini ve maç öncesi hazırlıklarını her zaman takdir ettiğini söylüyor. Oladipo inanılmaz smaçlar basabiliyor. Oladipo hücumda potaya iyi gidebiliyor. İnanılmaz bir zıplama gücü de var. Defansta ise SG-SF savunabilecek sülük gibi yapışan bir savunmacı. Ayakları çok çabuk. Bu saye de oyun kurucuları bile savunabilir. Atletikliğini ve gücünü savunmasına çok iyi yansıtıyor. Onun savunduğu kişinin pick kullanması çok zorlaşıyor. Ayrıca ribaund konusunda da çok iyi pozisyon alabilen biri.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.